ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 8.04.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Bekidzie Makowskim na trasie Lubień- Lubomir- Kudłacze- Góra Chełm- Myślenice

Zrealizowana trasa:
Lubień (Zagrody/PKS)- szlak żółty- Lubień (most na Rabie)- Lubień (Zarębki)- Godachówka- Kozielec- Kamionka (620)- (595)/zbocze- Brzany- (680)- Kapliczka św. Bernarda- Patryja (763)- Weszkówka- Polana Cienie- Przełęcz Weska (734)-szlak czerwony- Trzy Kopce (894)- punkt widokowy- Lubomir (904)/Obserwatorium Astronomiczne- punkt widokowy- Trzy Kopce (894)- Łysina (891)- Schronisko PTTK „Na Kudłaczach- Kudłacze (727)/punkt widokowy/parking- Schronisko PTTK „Na Kudłaczach”- Polana Jaworzyce- Działek (600)- Polana Pod Śliwnikiem- Chełm (Mirkówka)- Chełm (Talagówka)- Chełm- szlak zielony- Pasmo Góra Chełm [Wierch Stróże (654)- prywatne obserwatorium astronomiczne/stacja meteorologiczna- platforma widokowa- Góra Chełm (632)/Karczma/górna stacja wyciągu krzesełkowego 4 osobowego]- górna stacja kolejki linowej krzesełkowej „Góra Chełm”- zjazd kolejką linową krzesełkową (20minut/jedna z najdłuższych w Polsce)- dolna stacja kolejki linowej krzesełkowej „Góra Chełm”]- szlak zielony Myślenice (Zarabie/ulica Parkowa)- Myślenice (most na Rabie)- Myślenice (rondo)- Myślenice (ul. Piłsudskiego)- Myślencie (stacja Orlen)- Myślenice (Dworzec Autobusowy/Galeria „Myślenice”)
Długość trasy: 26,6km Przewyższeń (suma podejść): 980m Czas przejścia: 9godz.

OPIS:

Na szczycie Lubomir spotkałem "Pandę podróżnika i obserwator nieba" przed i w Obserwatorium Astronomicznym:) Tego miśka- pandę wzięła pewna dziewczynka, która była z tatą na szczycie. Miała ona za zadanie pójść na jakąś wycieczkę z maskotką i rodzicem i zrobić relację z tej wycieczki:) Robiła fajną sesję z miśkiem:)
Jest to mój pierwszy szczyt do Korony Gór Polskich, którą zacząłem robić w tym roku:)!
Na tej wycieczce ustanowiłem swój mały rekord, ponieważ po raz pierwszy w życiu przeszedłem w górach w ciągu jednego dnia 26,6km przy 980m przewyższenia (rok temu w Beskidzie Wyspowym przeszedłem 25,5km też na początek wiosny:)).
Do tego jeszcze po raz pierwszy w ciągu 4 godzin przeszedłem pod górę (z Lubienia pod Trzy Kopce) prawie 11km z prawie 700m przewyższenia (aż GOT=18!) jeden fragment trasy:).
Kolejnym moim osiągnięciem było to, że w ciągu godziny przeszedłem w mieście (w tym przyapdku w Myślenicach) na piechotę 4,5km z dolnej stacji krzesełkowej w Myślenicach do "Galerii Myślenice" w Myślenicach i przejechałem się także jedną z najdłuższych kolejek linowych krzesełkowych w Polsce z Góry Chełm do Myślenic o długości 2km, którą jedzie się w 20min.

To jest także mój pierwszy post z wycieczki w tym blogu z aktuaklnej wycieczki w tym roku:) Poprzednie były tylko opisami minionych wycieczek z poprzednich lat.

Beskid Makowski (Średni lub Myślenicki)- położony jest w środkowej części Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Od południa graniczy z Beskidem Żywieckim i Kotliną Rabczańską, a od zachodu– z Kotliną Żywiecką. Od północy sąsiaduje z Beskidem Małym i Pogórzem Wielickim, zaś jego wschodnią granicę wytycza pasmo Beskidu Wyspowego. Granice Beskidu Makowskiego są przedmiotem sporów geografów.
Beskid Makowski pochodzi od Makowa Podhalańskiego.
W skaład Beskidu Makowskiego wchodzą następujące pasma: Pasmo Pewelskie, Pasmo Laskowskie, Pasmo Chełmu, Pasmo Babicy i Pasmo Koskowej Góry.
Dodatkowo, według różnych źródeł, do Beskidu Makowskiego włącza się także:
- Pasmo Przedbabiogórskie z Grupą Mędralowej (Mędralowa, 1169 m n.p.m.), Pasmem Jałowieckim (Jałowiec, 1111 m n.p.m.) oraz Pasmem Solnisk (Solniska, 849 m n.p.m.), zaliczane również do Beskidu Żywieckiego,
Pasmo Lubomira i Łysiny (Lubomir, 904 m n.p.m.), zaliczane również do Beskidu Wyspowego,
Zembalową (858 m n.p.m.), zaliczaną również do Beskidu Wyspowego,
Pasmo Bukowca (Bukowiec, 455 m n.p.m.), zaliczane również do Pogórza Wielickiego,
Tarnawską Górę (502 m n.p.m.), zaliczaną również do Beskidu Małego.
Niejasności dotyczące granic Beskidu Makowskiego powodują również problemy z wyznaczeniem najwyższego szczytu całego pasma, którym (zależnie od przyjętej koncepcji) może być Mędralowa, Lubomir lub Lasek. W popularnej Koronie Gór Polski za najwyższy szczyt pasma uznano Lubomir i dziś jest to opinia najczęściej spotykana.

Lubomir (904)- jest to zalesiony szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny oraz przez niektórych geografów i PTTK oraz Koronę Gór Polskich uznawany za najwyższy szczyt Beksidu Makowskiego.
Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego.
Na szczycie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze.

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze- usytuowane jest na szczycie góry Lubomir w okolicy wsi Węglówka w Beskidzie Wyspowym.
Zbudowane jest w miejscu przedwojennego obserwatorium.
Spośród znanych polskich astronomów, w stacji na Lubomirze pracowali: Jan Gadomski, Lucjan Orkisz, Jan Mergentaler, Rozalia Szafraniec, Kazimierz Kordylewski i Fryderyk Koebcke.
Tutaj przez Lucjana Orkisza została odkryta przez pierszego Polaka kometa o oznaczeniu C/1925 G1 (Orkisz).
W tym obserwtorium odkryto również druga kometę C/1936 O1 (Kaho- Kozik- Lis), gdzie jednym z współodkrywców był Władysław Lis (pracownik gospodarczy obserwatorium).

Kudłacze (727) i schronisko PTTK "Na Kudłaczach"- szczyt Kudłacze położony jest na polance zaledwie pareset metrów od Schroniska PTTK "na Kudłaczach", około 8 km (w linii prostej) na południowy wschód od Myślenic.
Z polany i szczytu Kudłacze są ładne wioki na beskid Makowski i Beskid Wyspowy.

Góra Chełm- jest wznoszący się nad Myślenicami szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Jest w większości zalesiony, ale od wschodniej strony aż pod szczyt podchodzą pola i zabudowania przysiółka Patykowo.
Chełm jest ośrodkiem turystyczno-sportowym i wypoczynkowym Myślenic. Od 1988 na szczyt Chełma kursuje krzesełkowa kolej linowa, jedna z najdłużsyzch w Polsce.
Na północno- zachodnich stokach Chełmu jest duża Stacja Narciarska Zarabie Sport w Myślenicach.
W paśmie Chełma jest również wieża widokowa, z której rozciąga się szeroka panorama widokowa obejmująca obszar od Mogilan pod Krakowem i Kotonia w Beskidzie Makowskim po pasmo Ciecienia.
Znajduje się tutaj także prywtane obserwatorium astronimiczne.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Szlak na Trzy Kopce
Zdjęcie małe Widok na Szczebel
Zdjęcie małe Szlak na Trzy Kopce
Zdjęcie małe Szlak na Trzy Kopce
Zdjęcie małe Szlak na Szczebel
Zdjęcie małe Szlak na Trzy Kopce
Zdjęcie małe Szlak na Trzy Kopce
Zdjęcie małe Szlak na Trzy Kopce
Zdjęcie małe Szlak na Trzy Kopce
Zdjęcie małe Widok na Lubomir
Zdjęcie małe Widok na Szczebel
Zdjęcie małe Szlak na Trzy Kopce
Zdjęcie małe Szlak na Trzy Kopce
Zdjęcie małe Szlak na Trzy Kopce
Zdjęcie małe Szlak na Trzy Kopce
Zdjęcie małe Kwiatek

Zdjęć:400 [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.