ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 9.08.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Bekidzie Makowskim (Średnim) na trasie Lanckorona- Lanckorońska Góra- Dróżki Kalwaryjskie- Kalwaria Zebrzydowska- Wadowice

Zrealizowana trasa:
Lanckorona (zabudowa drewniana domów na rynku/Izba Muzealna im. prof. A. Krajewskiego- kościół św. Jana Chrzciciela)- szlak niebieski- bez szlaku- Góra Zamkowa/Lanckorońska Góra (545/ruiny zamku)- bez szlaku- szlak niebieski- szlak czarny- Brody (PKS/kaplica)- fragment Dróżek Kalwaryjskich (Góra Oliwna [Kościół Wniebowstąpienia Pana Jezusa- kaplica Ogrójec- kaplica Pojmanie]- Kościół Grobu Matki Bożej- kaplica Pożegnanie Chrystusa- Most Anielski- cmentarz z I Wojny Światowej- kaplica Wniebowzięcia- szlak czarny- szlak zielony- kaplica św. Rafała)- Kalwaria Zebrzydowska (Sanktuarium Pasyjno- Maryjne (UNESCO))+ Wadowice (Bazylika pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, Rynek Główny, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II)
Długość trasy: 5,0km Przewyższeń (suma podejść): 182m Czas przejścia: 2godz.

OPIS:Rynek w Lanckoronie (wieś między Krakowem a Kalwarią Zebrzydowską)- znajdują się wokół niego zabytkowe drewniane domki z XIXw. Rynek ma wymiary 90mx110m. W Lanckoronie przebywał Marek Grechuta, Wojciech Pszoniak, Andrzej Wajda, Adam Hanuszkiewicz i Jerzy Trela.
Charakterystyczne domy tworzą tu zwartą szczytową zabudowę parterową. Dwuspadowe dachy kryte są gontem, mają one daleko wysunięte okapy, jakby rodzaj podcieni ale bez słupów. Okapy osłaniają też wąskie przejścia między budynkami, tzw. miedzuchy.
Kiedyś w tych podcieniach wystawiano towary na sprzedaż. Najlepiej zachowana jest pierzeja wschodnia.
Na rogu Rynku i ul. Piłsudskiego, w jednej z niewielu chat, które ocalały po pożarze w 1868 roku (nr 133), mieści się Muzeum Regionalne im. Antoniego Krajewskiego.
W kolorowej chacie oglądać można eksponaty pochodzące z Lanckorony i okolic, m.in. narzędzia rolnicze, meble, przedmioty codziennego użytku. Jest też piękne rękodzieło.
Na rynku mają swój początek nastepujace trasy spacerowe: czerwoną- Dawny Trakt Królewski, zielona- Aleja Zakochanych, niebieska- Droga na Moczary, żółta- Aleja Cichych Szeptów i brązowa- Droga do Dawnego Kamieniołomu.

Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie (XIVw.)- jest to kościół, którego fundatorem był Kazimierz Wielki, jednak zniszczono ten kościół w czasie potopu szwedzkiego. Disiejszy stan budowli to stan po przebudowie z 1878r. i 1891r.
Największą atrakcją kościoła jest ołtarz pochodzący z XVIIIw. (renesans), chrzcielnica i obraz Chrzest Chrystusa z baroku, a ołtarz boczny reprezentuje rokoko.
Od północy do nawy przylega kaplica Matki Bożej Rózańcowej z barokowym ołtarzem z początku XVIIIw.
W ołtarzu umieszczony jest obraz Matki bożej z dziecięciem zwany Matką Boską Lanckorońską.
W nawie głównej znajduje się Wczesnobarokowy bogato rzeźbiony ołtarz główny z obrazem "Chrzest Chrystusa" z połowy XVIIIw.

Ruiny zamku (XIVw.) na Lanckorońskiej Górze- jest to warownia, ktora została zbudowana za czasów Kazimierza Wielkiego.
Zamek odegrał znaczącą rolę w czasach konfederacji barskiej. W 1769r. Kazimierz Pułaski pokonał tu wojska rosyjskie.
21 maja 1771r. miała miejsce bitwa pod Lanckoroną w której konfederaci ponieśli klęskę. Zaborca austriacki zdecydował o wysadzeniu zamku, który ostatecznie rozebrano prawie w całości w 1884r.
Dziś podziwiamy jedynie fragmenty mostu zwodzonego i baszt połączonych murem obronnym.
Bogata historia i malownicze położenie ruin zapewniły mu wpis na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO jako element kulturalno- krajobrazowy Kalwarii Zebrzydowskiej.

Sanktuarium pasyjno- maryjne oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej (UNESCO)- położone jest u stóp góry Żar na południu Kalwarii Zebrzydowskiej, a w jego skład wchodzą bazylika i klasztor.
Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego– łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej.
Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa (Droga Pojmania i Droga Krzyżowa).
Wnętrze bazyliki ozdobione jest polichromią, zabytkowymi stallami, bogato inkrustowanym wyposażeniem oraz licznymi obrazami.
W bazylice znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej z dzieciątkiem (1641r.) w kaplicy (ufundowanej przez Michała Zebrzydowskiego) przy południowej ścianie kościoła.
Klasztor to trzypiętrowa budowla posiadająca pięć ryzalitów–bastionów, wybudowana wokół dwóch wirydarzy (z lat 1603–1609 i 1654–1666) z wyposażeniem w stylu barokowym i rokoko.
Część bliżej kościoła, ze studnią pośrodku, zdobi dekoracja stiukowa oraz portrety fundatorów i dobrodziejów klasztoru.
Od południa kościół i klasztor otacza mur (1624) z dwoma bastionami przekształconymi w 1747r. na potrzeby duszpasterskie oraz kaplice św. Anny i Matki Boskiej Bolesnej.
Na zachód znajduje się dziedziniec otoczony budynkami gospodarczymi i dwukondygnacyjną bramą z mansardowym dachem oraz pawilon w narożniku od południa.
Sanktuarium nazywane jest często Polską Jerozolimą.
Na południe i wschód od sanktuarium znajduje się Kalwaria w formie dróżek kalwaryjskich: Dróżek Pana Jezusa i Dróżek Matki Boskiej (42 kaplice i kościoły o barokowej i manierystycznej architekturze, występujące wzdłuż dróżek) wkomponowane w naturalny krajobraz i zainspirowane opisami Ziemi Świętej Christiana Adrichomiusa: [ Mapa ].
Kościoły i kaplice wybudowane są na wzór obiektów z Ziemi Świętej a poszczególne miejsca odpowiadają nazwom miejsc w Jerozolimie (Golgota, Syjon, góra Oliwna itp.).
Dróżki Pana Jezusa (28 stacji– 24 obiekty)– ułożone w ciągu, opowiadające historię ukrzyżowania Jezusa Chrystusa od wyjścia w Wielki Czwartek z Wieczernika, aż do śmierci i pogrzebu w Wielki Piątek.
Znajdują się tu kaplice: Wieczernika, Ogrójca, Pojmania na Cedronie, domy Annasza i Kajfasza, pałac Heroda i Piłata.
Dróżki Matki Boskiej (24 stacje– 11 obiektów)– ukazują ból Marii pod krzyżem, pogrzeb Jezusa i tryumf po zmartwychwstaniu.
Część kaplic jest wspólna dla obu części założenia, np. Kościół Grobu Matki Bożej, Wieczernik czy Kościół Ukrzyżowania.
Znajdują się również zupełnie odrębne budowle, nie należące do Drogi Krzyżowej lub luźno związane z Męką Chrystusa, takie jak Betsaida, Kościół Wniebowstąpienia czy Pustelnia św. Marii Magdaleny.
Rozłożone są one na obszarze 6km2 o łacznej długości 5km.
W 1999r. sanktuarium wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bazylika pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (XVIIIw.) w Wadowicach- znajduje się przy pl. Jana Pawła II (Rynek Główny).
W jednaj z kaplic, zwanej Kaplicą Świętego Krzyża lub Kaplicą Tomicką znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W bazylice znajduje się także barokowa chrzcielnica, znajdująca się w kaplicy Świętej Rodziny, w której ochrzczony został Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II).
W kościele znajduje się wiele szczegółów przypominających postać i dzieło Jana Pawła. Na szczególną uwagę zasługuje polichromia w prezbiterium przedstawiająca polskich świętych wyniesionych na ołtarze podczas jego pontyfikatu- św. Kingę, św. Faustynę, św. Maksymiliana Marię Kolbego, św. Alberta Chmielowskiego i św. Rafała Kalinowskiego.
Świątynia w Wadowicach jest jedyną, w której polichromie nawiązują do papieskich encyklik. Ich tytuły i daty ogłoszenia umieszczone zostały wśród zdobień na sklepieniach naw.
Przed bazyliką jest pomnik św. Jana Pawła II, natomiast z boku obok bazyliki (po prawej stronie) jest budynek w którym znajduje się Muzeum św. Jana Pawła II.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca św. Jana Pawła II w Wadowicach- jest to muzeum znajdujące się w domu rodzinnym śp. papieża Jana Pawła II i rodziny Wojtyłów (przy bazylice i rynku), dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.
W skład Muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni, salonu i kuchni z wyposażeniem oraz podasze.
Znajdują się tam multimedia, animacje i autentyczne elementy ekspozycji zwiażane z życiem Jana Pawła II.
Na ekspozycję składają się zarówno eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów), jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, w tym m.in. różne dokumenty podpisane przez Wojtyłę, cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, ale także czapka i modlitewnik.
Sportowo– turystyczne zainteresowania Karola Wojtyły przypominają jego narty, wiosło i plecak, a pasję literacką kilka rękopisów (m.in. sztuki Brat naszego Boga).
W Wadowicach mozna też zjeść kremówki papieskie.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe

Zdjęć: [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.