ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 10.08.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Bekidzie Małym na trasie Międzybrodzie Bialskie- Czupel- Magurka Wilkowicka- Gaiki- Hrobacza Łąka- Żarnówka Duża [Korona Gór Polskich (4)]

Zrealizowana trasa:
Międzybrodzie Bialskie (Skrzyżowanie/PKS)- szlak czerwony- (652)- Rogacz (899)/zbocze- szlak niebieski- Przełęcz Pod Czuplem (872)- Czupel (933)- Schronisko PTTK „Na Magurce”- Magurka Wilkowicka (909)- Sokołówka (854) – szlak niebieski- Przełęcz Przegibek (663)- Przegibek (685)/zbocze- Gaiki (808)- szlak czerwony- Groniczek (833)- Przełęcz U Panienki (710)- Hrobacza Łąka/Kozia Góra (828/krzyż)- szlak żółty- polana Hrobacza Łąka- Chata Turystyczna „Hrobacza Łąka”- szlak żółty- Żarnówka Duża
Długość trasy: 17,7km Przewyższeń (suma podejść): 1018m Czas przejścia: 8godz.

OPIS:

Była to pierwsza wycieczka w Beskidzie Małym. Piewsza część wędrówki rozpoczęła się w Międzybrodziu Bialskim i prowadziła przez las stromo pod górę, wchodziło się powoli, mozolnie, było to dosyć męczące wejście, aż doszliśmy na szczyt Czupel (933).
Czupel jest to najwyższy szczyt Beskidu Małego, bez walorów widokowych.
Następnie przez las doszliśmy do polanki, na której znajdowal się szczyt Magura Wilkowicka (909) oraz Schronisko PTTK "Na Magurce", gdzie były min. do jedzenia bułki na parze:).
W dalszej kolejności trasa prowadziła głównie przez las, gdzie były 2 miejsca z ciekawymi widokami na okolice.
Najpierw przez Przełęcz Przegibek do Gaików a następnie dalej przez las do szczytu Hrobacza Łąka ze stalowym krzyżem w niedalekiej odległości i dalej do polany Hrobacza Łąka z Chatą Turystyczną "Hrobacza Łąka".
Z polanki były ładne widoki na Beskid Mały i Jezioro Międzybrodzkie, było też miejsce na ognisko.
W Chacie Turystycznej "Hrobacza Łąka" przesiedzieliśmy razem z właścicielem i jego psem, ok. 1 godziny, ze wględu na ulewę, która rozpętała się. Udało nam się zdążyć przed nią do chatki:)
Wspomniany pies miał nawet specjalne miejsce na kanapie, na którym nikt nie mógł siedzieć, tylko on:)
Gdy przestał padać deszcz wróciliśmy żółtym, malowniczym szlakiem do Żarnówki Małej, z dwoma ciekawymi punktami widokowymi na Beskid Mały i Jezioro Międzybrodzkie oraz na górę Żar.

Czupel (933)- jest to najwyższy szczyt Beskidu Małego w paśmie Magurki Wilkowickiej, niedaleko szczytu Magura Wilkowicka.
Jest prawie całkowicie zalesiony.

Magurka Wilkowicka (909)- znajduje sie w grzbiecie Mahurki Wilkowickiej, między Czuplem (933) i Sokołówką (853).
Magurkę porasta las, ale okolice podszczytowe i zachodni grzbiet są w dużym stopniu bezleśne, zajęte przez łąki, pola i zabudowania Wilkowic.
Pod szczytem Magurki znajduje sie duża widokowa polana i pojedyncze gospodarstwo ze sklepem spożywczym i bufetem, a na polanie szczycie Magurki nadajnik radiowo- telewizyjny i schronisko PTTK "na Magurce Wilkowickiej".
Z polany podszczytowej roztacza się widok na Beskid Śląski, Mały oraz Żywiecki: m.in. widok na Babią Górę, Pilsko i Wielką Raczę oraz Baranią Górę, Skrzyczne i Klimczok.
Ze szczytu roztacza się szeroka panorama na beskidzkie szczyty, naprzeciw widać Skrzyczne- najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Klimczok, Pilsko, Wielką Raczę i Babią Górę- najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.
Po drugiej stronie natomiast widać szczyty Beskidu Małego z Górą Żar w punkcie centralnym.

Hrobacza Łąka/Kozia Góra (828)- jest to szczyt należący do pasma Magurki Wilkowickiej, znajdujący sie między Przełęczą Przegibek, Groniczkami a Bujakowskim Groniem.
Nazwa szczytu pochodzi od polany Hrobacza Łąka, a tej z kolei od popularnego w okolicy nazwiska Hrobak.
Na szczycie znajduje się także Krzyż Trzeciego Tysiąclecia z platformą widokową, z której widać Pogórze Śląskie.
Pod szczytem Hrobacza Łąka znajduje się polana Hrobacza Łak przy której znajduje się Chata Turystyczna „Hrobacza Łąka”.
Z polany Hrobacza Łaką rozpościera się panorama na Górę Żar ze sztucznym zbiornikiem elektrowni szczytowo- pompowej, Kiczerę, Kocierz, Jaworzynę, Magurkę Wilkowicką i Czupel, Jezioro Międzybrodzkie w Beskidzie Małym, Skrzyczne, Klimczok i Magura w Beskidzie Śląskim, Pilsko, Romankę i Rysiankę w Beskidzie Żywieckim, a przy dobrej pogodzie na Babią Górę i Tatry Zachodnie.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Międzybrodzie Bialskie
Zdjęcie małe Międzybrodzie Bialskie
Zdjęcie małe Widok na Beskid Mały
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Szlak na Czupel
Zdjęcie małe Szlak na Czupel
Zdjęcie małe Widok na Beskid Mały
Zdjęcie małe Szlak na Czupel
Zdjęcie małe Szlak na Czupel
Zdjęcie małe Szlak na Czupel
Zdjęcie małe Widok ze szlaku
Zdjęcie małe Szlak na Czupel
Zdjęcie małe Szlak na Czupel
Zdjęcie małe Szlak na Czupel
Zdjęcie małe Szlak na Czupel
Zdjęcie małe Szlak na Czupel

Zdjęć:240 [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.