ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 9.08.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Bekidzie Małym na trasie Międzybrodzie Bialskie- Międzybrodzie Żywieckie- wzdłuż Soły- Tresna- Międzybrodzie Żywieckie- Międzybrodzie Bialskie

Zrealizowana trasa:
Międzybrodzie Bialskie (Dom Wczasowy „Widok”)- bez szlaku- droga wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego- Czernichów- Międzybrodzie Żywieckie (most na rzece Soła)- droga wzdłuż rzeki Soła- Czernichów (okolice zapory wodnej z elektrownią "Tresna")- Tresna (przystań rejsów wycieczkowych po Jeziorze Żywieckim)- Czernichów (okolice zapory wodnej z elektrownią "Tresna")- droga wzdłuż rzeki Soła- Międzybrodzie Żywieckie (most na rzece Soła)- Czernichów- droga wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego- bez szlaku- Międzybrodzie Bialskie (Dom Wczasowy „Widok”)
Długość trasy: 9,2km Przewyższeń (suma podejść): 315m Czas przejścia: 2godz. 30min.

OPIS:

Była to ciekawa wycieczka, w połowie przy dziennym świetle a w połowie w nocy:) Ostatecznym celem była przystań w miejscowości Tresna, niedaleko zapory wodnej i elektrowni Tresna i rejs stateczkiewm wycieczkowym "Ziemia Żywiecka" po Jeziorze Żywieckim.
Nie udało się tego celu zrealizować, ze względu na to, że przyjechaliśmy na miejsce noclegu w Miezybrodziu Bialskim o godzinie 18:00 i dopiero po obiadokolacji i zakwaterowaniu mogłem pójść samodzielnie na trasę o godz. 19:00, w Tresnej byłem o godzinie 20:20.
Gdybym miał jeszcze w zapasie godzinę to myślę, że na ostatni rejs zdążyłbym:) A tak nie udało się popłynąć statkiem po jeziorze:(.
Ale za to pooglądałem sobie rzekę Sołę i Jezioro Międzybrodzkie oraz Elektrownię i Zaporę Wodną "Tresna" (z zewnątrz).
Ciekawe było też przejście trasy powrotnej w nocy, drogą wzdłuż rzeki Soły i Jeziora Miedzybrodzkiego. Było w widać jedynie światła samochodów i rowerów oraz na drodze w Międzybrodziu Bialskim przejechało koło mnie ok. 20 motorów podobnych do Harley- ów:)
Ostatnie 100 metrów podejścia pod górę przez dziką ścieżkę do miejsca noclegu przeszedłem z latarką:)
Ciekawostką jest to, że jak w okolicach mostu w Międzybrodziu Żywieckim, pytałem się lokalnych mieszkańców jak daleko jest do Tresnej to pierwszy z nich powiedział, że 7km i pokazywał dziwną trasę, która nie wiadomo gdzie prowadziła a drugi- 3km i pokazał konkretnie gdzie mam iść (i on miał rację).
Czasami ciężko jest uzyskać prawidłowe informacje od mieszkańców.

Zapora Wodna Tresna- jest zaporą ziemno- narzutowa z rdzeniem glinianym. Długość korony wynosi 300 metrów, a jej szerokość 10 metrów. Posiada 3-przewodowy spust denny, dzięki czemu przepustowość zapory wynosi 730 m³/s.
Po jej powstaniu spiętrzeniu uległy wody rzeki Soły, tworząc tym samym Jezioro Żywieckie.
Przy zaporze o wysokości 38m znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. Obecnie zbiornik wykorzystywany jest w celach turystycznych (rejsy wycieczkowe z miejscowości Tresna), do produkcji energii elektrycznej, do ochrony przeciwpowodziowej oraz uregulowania dopływów górnej Wisły.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Widok na jezioro i Żar (761)
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Międzybrodzie Bialskie
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Widok na Żar (761)
Zdjęcie małe Międzybrodzie Bialskie
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Czernichów
Zdjęcie małe Czernichów
Zdjęcie małe Droga na most w Międzybrodziu Żywieckim

Zdjęć:45 [ 2 ] [ 3 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.