ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 11.08.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Bekidzie Małym na trasie Elektrownia Porąbka- Żar- Jezioro Miedzybrodzkie- Międzybrodzie Żywieckie- Elektrownia Porąbka- Żar

Zrealizowana trasa:
Międzybrodzie Bialskie (Elektrownia Szczytowo- Pompowa "Porąbka- Żar")- bez szlaku drogą wzdłuż ul. Energetyków przy Jeziorze Międzybrodzkim- Międzybrodzie Żywieckie (most)- bez szlaku drogą wzdłuż ul. Energetyków przy Jeziorze Międzybrodzkim- Międzybrodzie Bialskie (Elektrownia szczytowo- pompowa "Porąbka- Żar")
Długość trasy: 4km Przewyższeń (suma podejść): 92m Czas przejścia: 1godz.

OPIS:

Na tej krótkiej trasie poszedłem od elektrowni szczytowo- pompowej Porąbka Żar, wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego od strony góry Żar i pooglądałem wybrzeże tego jeziora aż do mostu w Międzybrodziu Żywieckim i z powrotem.
Spotkałem też kaczki i łabędzie, wędkarza, który łowił ryby używając elektronicznego wabika oraz grupkę młodzieży szkolnej na kolonii.
Można było także zwiedzić elektrownię Porąbka Żar.

Elektrownia szczytowo- pompowa "Porąbka- Żar" w Międzybrodziu Bialskim- jest to wysokospadowa elektrownia podziemna, wydrążona w górze Żar w Beskidzie Małym.
Zewnętrznym śladem elektrowni Porąbka Żar jest zbiornik wodny, który możemy podziwiać na szczycie góry Żar. Ma on kształt zbliżony do elipsy (krótsza oś ma ok. 250m, a dłuższa około 650m) i jest pozbawiony dopływu naturalnego.
Różnica wysokości między zbiornikiem a turbinami wynosi 440m.
Elektrownia żar zawiera 4 turbozespoły odwracalne. Łącznie mogą one wytworzyć 500 MW mocy generatorowej i 540 MW mocy pompowej.
Objętość użytkowa górnego zbiornika wynosi 2 mln m3. Jego napełnienie zajmuje 4,5 godziny. Zawarta w nim woda pozwala na 4 godzinną pracę wszystkich 4 generatorów. Szyby, którymi przemieszcza się woda, mają 4 m średnicy. Rocznie elektrownia pobiera 850 GWh, natomiast produkuje 640 GWh. Zadaniem elektrowni jest regulacja ilości energii w sieci, w momentach jej nadwyżki, lub braku. Rozruch elektrowni zajmuje jedynie 180 sek.
Do elektrowni prowadzi długi na 480m, podziemny tunel/sztolnia komunikacyjna elektrowni, która pełni również rolę szybu wentylacyjnego.
Elektrownia jest umieszczona w ogromnej hali wysokiej na 40m i długiej na 124m, w której znajdują się generatory, pompy, turbiny.
Schematy działania elektrowni wodnej szczytowo- pompowej "Porąbka- Żar": [Zobacz (1)] [Zobacz (2)] [Zobacz (3)]
Źródło schematów: www.odnawialne-firmy.pl, zielonestrefy.pl i www.nowyolimp.net

Sama elektrownia znajduje się pomiędzy dwoma zbiornikami - dolnym i górnym, charakteryzującymi się wyraźną różnicą poziomów.
Celem elektrowni szczytowo- pompowej jest zakumulowanie dostarczonej energii elektrycznej.
Elektrownia szczytowo-pompowa w zależności od chwilowego zapotrzebowania na prąd, przemienia energię elektryczną w energią potencjalną grawitacji (w ten sposób ją magazynując) lub odwrotnie (wtedy jest ona odzyskiwana).
W czasie nadwyżki energii elektrycznej (kiedy jest jej zbyt dużo i gdyby nie została zmagazynowana zostałaby „stracona”). Elektrownia tego typu wpompowuje wodę ze zbiornika dolnego, do zbiornika górnego. Przemieniają w ten sposób energię elektryczną, na potencjalną. Wykorzystuje się do tego pompy, które służą również jako turbiny.
Do wpompowania wody z dolnego zbiornika do górnego, niezbędna jest energia elektryczna. Przy tym procesie energia ta jest wykorzystywana.
W momencie, kiedy energii elektrycznej w sieci jest za mało, elektrownia szczytowo- pompowa wykonuje proces odwrotny. Z górnego zbiornika woda jest spuszczana do dolnego. Spadająca woda przepływa przez turbiny elektryczne (wcześniej wykorzystane jako pompy), które napędzone produkują prąd. Dzięki temu energia elektryczna może być odzyskana.

Jezioro Międzybrodzkie- jest to sztuczny zbiornik zaporowy znajdujący się na rzece Soła, pomiędzy miejscowościami Czernichów, Międzybrodzie Żywieckie i Międzybrodzie Bialskie, niedaleko Żywca i Bielska-Białej. Powstał po wybudowaniu Zapory Wodnej Porąbka.
Długość jeziora– z północy na południe– wynosi ok. 5km.
Jezioro zostało utworzone w celu zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Obecnie spełnia również funkcję rekreacyjną.
Nad jeziorem zlokalizowane są dwie wsie letniskowe– Międzybrodzie Bialskie i Międzybrodzie Żywieckie.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Elektrownia Porąbka- Żar
Zdjęcie małe Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Droga mostu w Miedzybrodziu Ż.
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Droga mostu w Miedzybrodziu Ż.
Zdjęcie małe Ciekawy tynka na domu
Zdjęcie małe Droga mostu w Miedzybrodziu Ż.
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Droga mostu w Miedzybrodziu Ż.
Zdjęcie małe Widok na Jezioro Międzybrodzkie
Zdjęcie małe Droga mostu w Miedzybrodziu Żywieckim
Zdjęcie małe Droga mostu w Miedzybrodziu Żywieckim
Zdjęcie małe Plac zabaw
Zdjęcie małe Droga mostu w Miedzybrodziu Żywieckim

Zdjęć:74 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.