ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 11.08.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Bekidzie Małym na trasie Żar- Kiczera- Żar- Żarnówka Mała (zapora wodna)

Zrealizowana trasa:
Międzybrodzie Żywieckie (dolna stacja kolejki linowo- terenowej)- wjazd kolejką linowo- terenową „Żar”- Górna stacja kolejki linowo- terenowej „Żar”- Żar (761)- szlak czerwony wzdłuż zbiornika wodnego Żar- szlak czerwony- Kiczera (827)- szlak czerwony- wzdłuż zbiornika wodnego Żar- Żar (761)- szlak czerwony- (702)- szlak czerwony- Żarnówka Mała (Zapora Wodna Porąbka/PKS)
Długość trasy: 8,1km Przewyższeń (suma podejść): 181m Czas przejścia: 3godz.

OPIS:

Górę Żar i Kiczerę mieliśmy w ostatni dzień wycieczki i były to dwa szczyty chyba najbardziej widokowe w całym Beskidzie Małym. Ze wspomnianych szczytów roztaczają się piękne panoramy na okoliczne góry i Jezioro Międzybrodzkie.
Można też wjechać koeljką linowo- terenową na szczyt wagonikami, które kiedyś jeździły na Gubałówkę oraz zobaczyć zbiornik wodny w kształcie deltoidu należący do Elektrowni Porąbka- Żar.
Chyba największą atrakcją góry Żar są paralotniarze (jest to mekka paralotniarstwa w Polsce) oraz początkujący spadochroniarze i latające szybowce.

Żar (761)- jest to szczyt w Beskidzie Małym, leżący niedaleko Żywca i górujący ponad Czernichowem, Międzybrodziem Żywieckim oraz Międzybrodziem Bialskim.
U podnóża góry znajduje się szkoła szybowcowa, gdzie z bliska często oglądać można szybowce i samoloty wyciągające je w powietrze oraz uczących się spadochroniarzy i dolna stacja kolejki linowo- terenowej "Żar".
Z parkingów można na sam szczyt wjechać koleją terenową, złożoną z dwóch tramwajów, które mijają się w połowie drogi, jeden podąża na dół, drugi w górę na szczyt.
Na szczycie (przy górnej stacji kolejki linowo- terenowej) widać piękną panoramę okolicy oraz zbiornik wodny (w kształcie deltoidu) Elektrowni Szczytowo- Pompowej Porąbka- Żar oraz znajdują się też tam tor saneczkowy i trasy rowerowe (downhill).
Jest to najwyżej w Polsce położony zbiornik wodny tego typu i ma największą wysokość tłoczenia wody– 440m.
Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, wznoszące się nad nią szczyty Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, oraz należącą do Beskidu Małego, ale znajdująca się po drugiej strony Soły Grupę Magurki Wilkowickiej. W grupie tej widoczne są niemal wszystkie szczyty– od Przyszopu na południu, poprzez Rogacz, Magurkę Wilkowicką, Hrobaczą Łąkę po Bujakowski Groń i Zasolnicę na północy.
Ponad Jeziorem Czanieckim na północy widać Pogórze Śląskie z jego miastami i kominami zakładów przemysłowych oraz Bukowski Groń, a na wschodzie ponad koroną sztucznego zbiornika wody szczyty Złotej Góry, Kiczery, Cisowej Grapy i Potrójnej.
Niesamowitą atrakcją są tutaj paralotniarze, którzy licznie startują ze szczytu. Kolorowe paralotnie często kołują ponad szczytem.

Kiczera (827)- jest położona we wschodniej części Beskidu Małego, za Żarem. Wierzchołek jest zalesiony, ale pare metrów od szczytu jest kilka polan. Dawniej były to hale pasterskie i łąki.
Południowe stoki tego grzbietu opadają do doliny potoku Isepnica, północne do doliny potoku Wielka Puszcza, południowo- wschodnie do Przełęczy Isepnickiej (698) oddzielającej Kiczerę od Cisowej Grapy (810).
Z polany na północnej stronie szczytu rozciąga się panorama widokowa obejmująca dolinę Wielkiej Puszczy, wznoszący się nad nią grzbiet Bukowskiego Gronia, Złotej Góry, Przełęcz Targanicką i Wielką Bukową.
Ponad nimi i po prawej stronie widoczne są: Jawornica, Łamana Skała, Potrójna, Leskowiec.
Z tyłu widok na Pogórze Śląskie z miastami Kęty i Andrychów. Jeszcze bardziej rozległy jest widok z polany na zachodnich stokach.
Na pierwszym planie widoczny jest wielki zbiornik wodny szczytowo- pompowej elektrowni Porąbka- Żar na górze Żar (761), za nim wznoszące się po zachodniej stronie Soły szczyty Beskidu Małego, po ich lewej stronie Beskid Śląski i Beskid Żywiecki, a w dole Jezioro Żywieckie, Jezioro Czanieckie i Kęty.

Kolejka linowo- terenowa "Żar"- jest to całoroczna kolej linowo-terenowa z Międzybrodzia Żywieckiego na Żar w Beskidzie Małym.
Funkcjonuje w ramach ośrodka narciarskiego Góra Żar. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A.
Na górę Żar jeżdżą wagoniki, które wcześniej jeździły na Gubałówkę.
Długość trasy wynosi: 1,34km, a różnica wysokości: 304m.

Zapora i elektrownia wodna Porąbka- jest to pierwsza w Polsce zapora wodna. Została wybudowana między Porąbką a Międzybrodziem Bialskim.
Spiętrza wody rzeki Soły tworząc Jezioro Międzybrodzkie.
Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna, jako pierwszy element Zespołu Elektrowni Wodnych (którego pozostałymi elementami są Tresna i Elektrownia Szczytowo- Pompowa Porąbka-Żar). Te trzy zapory z elektrowniami tworza tzw. kaskady Soły.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Dom Wczasowy "Widok"
Zdjęcie małe Widok w Międzybrodziu Bialskim
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska
Zdjęcie małe Rozłożone paralotnie
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska
Zdjęcie małe Szybowiec na lotnisku
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska szybowcowego
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska szybowcowego
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska szybowcowego
Zdjęcie małe Beskid Mały z okolic lotniska szybowcowego

Zdjęć:356 [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.