ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 06.10.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Bekidzie Małym/Beskidzie Andrychowskim na trasie Rzyki- Łamana Skała- Potrójna- Rzyki

Zrealizowana trasa:
Rzyki (Praciaki/PKS)- szlak żółty- Wędrujące Kamienie- szlak czerwony/zielony- Smrekowica (898)/zbocze- szlak czerwony- szlak czerwony/żółty- Rozstaje Pod Mladą Horą/Anula (910)- Łamana Skała/Madohora (915- 929)- szlak czerwony/żółty- Skała Znalezisko- szlak czerwony/żółty- bez szlaku- Górna stacja kolejki linowej „Czarny Groń”- bez szlaku- szlak czerwony/żółty- Przełęcz Na Przykrej (757)- szlak żółty- Studenckie Schronisko Turystyczne „Pod Potrójną”- szlak żółty- bez szlaku- wychodnia skalna „Zbójnickie Okno”- bez szlaku- szlak żółty- Przełęcz Zakocierska (779)- szlak czerwony/żółty- Potrójna/Czarny Groń (883)- szlak czarny/żółty- szlak zielony- Chatka "Rafał na Potrójnej"- szlak zielony- szlak czarny- Potrójna (884)- szlak czarny- Czarny Groń (869)- Rzyki (Czarny Groń/Magiczna Osada/Park linowy/PKS)
Długość trasy: 12,1km Przewyższeń (suma podejść): 600m Czas przejścia: 6godz.

OPIS:

Wycieczka planowana była tylko na Leskowiec, Groń Jana Pawła II, Łamaną Skałę i Potrójną, ale na miejscu okazało się o 8:30 w Andrychowie, że kolejny MZK do Rzyk jedzie dopiero o 11:32, więc musiałem ten wolny czas w sobotę jakoś wypełnić i zmieniłem plan wycieczki na inny.
Najpierw zwiedziłem w Andrychowie Park Miejski im. hr. Stefana Bobrowskiego w stylu angielskim (dawny Park Dworski), gdzie było dużo ptactwa wodnego, min. dzikie gęsi, które były bardzo spokojne:) z Pałacem Bobrowskich (Zamkiem Andrychowskim) z fontanną przy pałacu oraz kościół p.w. św. Macieja (XVIIw.).
Następnie pojechałem MZK Andrychów (który działa dopiero od tego roku) do Rzyk (Praciaki), skąd poszedłem na zbocze szczytu Smrekowica, skad była widoczna ciekawa panorama okolic.
Dalej powędrowałem przez Anulę na podwójny szczyt Łamanej Skały, trochę z przygodami, bo na początku zgubiłem się niedaleko szczytu Łamanej Skały (929), ponieważ był zawalony wiatrołomami i musiałem wejść inną drogą, która okazała się błędna, więc ponownie wróciłem i przeszedłem p o wiatrołomach na szczyt Łamanej Skały.
Dalej przeszedłem szlakiem przez widokową Przełęcz Na Przykrej (757) do Schroniska "Pod Potrójną" i dalej pooglądałem sobie ciekawa wychodnie skalną "Zbójnickie Okno".
Na szlaku było widac kilka wychodni skalnych o ciekawych ksztaltach i różnej wielkości.
W końcu doszedłem do szczytów Potrójnej (883- 884), między którymi na zboczu było schronisko "Na Potrójnej", gdzie mieli pieczątkę z nazwą schroniska z błedem ortograficznym:), chatka w nazwie zamiast przez "ch" była napisana przez "h":).
Ten fragment szlaku był bardzo widokowy, było widać całe Pasmo Łamanej Skały oraz Beskid Żywiecki z Babią Górą, Policą i Pilskiem, Pogórzem Śląskim, jak również niektóre szczyty Beskidu Małego.
Na Potrójnej znajdują się dosyć rozległe łąki, z których roztaczają sie piekne widoki na okolice:), wiele osób z którymi rozmawiałem w Andrychowie uznało Potrójną za miejsce magiczne.
Dalej schodząc szlakiem do Rzyk (Czarny Groń), na początku były ładne widoki na Leskowiec i Groń Jana Pawła II i całe Pasmo Łamanej Skały, ale cała dalsza droga przebywała dosyć jednostajnie, czasami dosyć stromym zejściem przez las i kamienie, niekiedy przez przewrócone przez wiatr drzewka.
Wycieczka zakończyła sie przy przystanku przy kompleksie wypoczynkowym "Czarny Groń" w Rzykach, skąd pojechałem busem MZK do Andrychowa, a nastepnie kolejnymi budami do Krakowa i Stalowej Woli.
Była bardzo przyjemna i nieforsowna wycieczka z ciekawymi widokami i ostańcami.

Łamana Skała/Madohora (915- 929)- jest to drugi co do wysokości szczyt Beskidu Małego, najwyższy w Beskidzie Andrychowskim.
Znajduje się w Paśmie Łamanej Skały, przez które przebiega główny grzbiet Beskidu Małego.
Ma dwa wierzchołki: właściwy- 929 m.n.p.m. i niższy 915 m.n.p.m.
Na stokach Łamanej Skały rośnie las bukowy (regiel dolny), a w partii szczytowej znajduje się las świerkowy (niekonwencjonalny fragment regla górnego).
Na grzbiecie rozrzucone są ostańce z piaskowca istebniańskiego. Są to kilkumetrowej wysokości skałki zwane Znaleziskiem lub Zwaliskiem.
Nazwa Łamana Skała pochodzi od wielu skał, które występują w okolicach jej szczytu.
Przez Łamaną Skałę prowadzą dwa szlaki turystyczne (czerwony i żółty). Omijają jej wierzchołek trawersem po północnej stronie.

Potrójna/Czarny Groń (883- 884- 869)- jest to dwuwierzhcólkowy szczyt (883- 884) z łąkami między nimi oraz ztrzecim niższym szczytem (869).
Przez miejscową ludność szczyt ten nazywany był zawsze Czarnym Groniem. Nazwa Potrójna jest wynikiem pomyłki austriackich kartografów z lat 80. XIX wieku.
Potrójna jest doskonałym punktem widokowym. Obydwa jej wierzchołki i cały grzbiet są bowiem bezleśne. Znajdują się tutaj rozległe hale pasterskie i łąki, widoki z nich należą do najbardziej rozległych w całym Beskidzie Małym.
Panorama widokowa obejmuje: Pogórze Śląskie, Pasmo Bliźniaków, Dolinę Rzycką, główny grzbiet Beskidu Małego, Gorce, Pasmo Policy, Babią Górę, Pasmo Jałowieckie, Pilsko, Kotlinę Żywiecką, Grupę Lipowskiego Wierchu i Romanki, pasmo Wielkiej Raczy oraz Beskid Śląski od Glinnego po Skrzyczne.
Na niższym wierzchołku (883) stoi dawna kapliczka pasterska z figurką Matki Boskiej, na wyższym (884) zamontowano dwie tablice z opisanymi panoramami widokowymi.
Tuż pod szczytem, na stokach opadających do doliny Wieprzówki znajduje się prywatne schronisko turystyczne „Chatka na Potrójnej”.
Na północno-wschodnim stoku Potrójnej znajduje się startowisko paralotniowe wykorzystywane przez okolicznych paralotniarzy.
Przy górze możliwe jest wykonywanie lotów zarówno żaglowych jak i wykorzystujących wypracowane w dolinie prądy termiczne.

Wychodnia skalna „Zbójnickie Okno” (Diabelskie Okno)- jest to ostaniec skalny między Potrójną a Łamaną Skałą, blisko Przełęczy Zakocieskiej.
Znajduje się w lesie, tuż przy żółtym szlaku turystycznym prowadzącym obok chatki studenckiej "Chatka pod Potrójną".
Zbudowany jest z warstw piaskowców o różnej twardości, te bardziej twarde tworzą występy. Występują też bardziej miękkie zlepieńce, które w wyniku wietrzenia ulegają wymywaniu i powstają w ich miejscu szczeliny i obłego kształtu wklęśnięcia.
Skała ma postać baszty skalnej o wysokości 7 m. Jest dobrze wyodrębniony od podłoża, zrasta się z nim tylko podstawą i tylną ścianą.
Tego typu formy skalne powstają w wyniku intensywnego obnażania się stromych skalnych zboczy. Mniej odporne elementy skalne ulegają wietrzeniu i są znoszone przez wodę podczas większych ulew, pozostają tylko bardziej odporne na wietrzenie fragmenty skał.
Bardzo charakterystyczną cechą tej skały jest pionowe okno skalne o wysokości około 1 m, które powstało wskutek wykruszenia się piaskowca.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Samolot Lim-2 (Pomnik)
Zdjęcie małe Orginalne lampki
Zdjęcie małe Orginalne lampki
Zdjęcie małe Staw w Parku Miejskim
Zdjęcie małe Park Miejski im. hr. Bobrowskiego
Zdjęcie małe Staw w Parku Miejskim
Zdjęcie małe Dzikie kaczki
Zdjęcie małe Dzikie kaczki
Zdjęcie małe Staw w Parku Miejskim
Zdjęcie małe Park Miejski im. hr. Bobrowskiego
Zdjęcie małe Molo w Parku Miejskim
Zdjęcie małe Staw w Parku Miejskim
Zdjęcie małe Staw w Parku Miejskim w Andrychowie
Zdjęcie małe Molo na stawie w Parku Miejskim w Andrychowie
Zdjęcie małe Staw w Parku Miejskim w Andrychowie
Zdjęcie małe Park Miejski im. hr. Bobrowskiego w Andrychowie

Zdjęć:484 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ] [ 28 ] [ 29 ] [ 30 ] [ 31 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.