ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 9

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 16-08-2022 11:50 (czasu letniego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 20.04.2019 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Beskidzie Sądeckim na trasie Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem"- Bryjarka- Szczawnica Zdrój- Szczawnica

Zrealizowana trasa:
Bacówka PTTK „Pod Bereśnikiem”- szlak żółty- Bryjarka (677)/krzyż- droga krzyżowa- szlak żółty- szlak niebieski- Szczawnica Zdrój- Szczawnica Zdrój (ul. Zdrojowa- fragment/Plac Dietla/Park Zdrojowy Górny)- Szczawnica (Dworek Gościnny)- bez szlaku- Szczawnica (ul. J. Wiktora)- bez szlaku- Szczawnica (kościół św. Wojciecha)- bez szlaku- Szczawnica (UPT/D.H. Halka/PKS)- szlak niebieski- Szczawnica (Karczma Chatka)- Szczawnica (Dworzec Autobusowy)
Długość trasy: 4,0km Przewyższeń (suma podejść): 19m Czas przejścia: 3godz.

OPIS:

W Wielką Sobotę obudziłem się w swoim pokoju w Bacówce PTTK "Pod Bereśnikiem" o godz. 6:15, gdzie był już dzień i można było zobaczyć przez okno piekną i wyraźną panoramę Tatr Słowackich!!
Po zjedzeniu śniadania, zrobieniu kilku zdjęć i dostaniu jajka od właściciela bacówki do poświecenia (do koszyczka, którego wtedy jeszcze nie miałem), poszedłem szlakiem żółtym w dół do Szczawnicy.
Po drodze było widać piękne panoramy Tatr i Pienin Właściwych oraz Trzech Koron, Holicy i Sokolicy.
W jednym z najlepszych miejsc na szlaku położyłem plecak, a na nim ustawiłem pionowo smartfona, którego podparłem z jednej strony drugim aparatem fotograficznym, a z drugiej strony aparatu podłożyłem portfel, który ustalił w odpowiednim położeniu smartfona.
Włączyłem samowyzwalacz w aparacie smartfona i zrobiłem kilka zdjęć seryjnych z Tatrami w tle.
Po wykonaniu zdjęć poszedłem dalej szlakiem w dół na szczyt Bryjarkę, na której znajduje się duży wysoki stalowy krzyż.
Od tego krzyża w dół ciągnie się ścieżka drogi krzyżowej ze stacjami aż do złączenia z ul. Zdrojową, która dochodzi do Szczawnicy Zdroju z zabytkową zabudową Placu Dietla i Parku Zdrojowego Górnego.
Następnie udałem się w okolice D.H. Halka, gdzie kupiłem koszyczek z haftowaną narzutką, do którego od pani dostałem również bezpłatnie plecionego kurczaczka i jajeczko oraz bukszpan i reklamówkę.
U drugiej pani kupiłem bunca i również od niej dostałem dwa małe małe oscypki i bunca do koszyczka z życzeniami świątecznymi.
Po drodze dostałem również od jednego z przechodni jajko i mniejszego bukszpana, który nakierował mnie, gdzie można kupić wyposażenie koszyczka.
Na koniec kupiłem w sklepie chleb góralski ze Szczawnicy. Kiełbasę góralską kupiłem dzień wcześniej w Jaworkach.
Mając już koszyczek góralski z pokarmami do poświęcenia (Świyncelinę) udałem się do kościoła św. Wojciecha w Szczawnicy, gdzie o 12:00 ksiądz poświecił mój koszyczek z innymi koszyczkami (kążdy z osobna), znajdującymi się na ołtarzu kościoła.
Byłem jedyną osobą w kościele ubraną jak wędrowiec górski, z plecakiem, statywem i koszyczkiem:)
Po poświęceniu koszyczka poszedłem obok Parku Zdrojwoego Dolnego do Karczmy Chatka koło Dworca Autobusowego w Szczawnicy, gdzie zjadłem rosół z jagnięciny z kulkami z jagnięciny.
W przytulnej karczmie była także tabliczka z informacją dla klientów, że za każde przekleństwo muszą zapłacić 2zł!!!
Nieoficjalnie dowiedziałem się od właściciela karczmy, że w 2017r. za przeklinanie uzbierano 13500zł, a w 2018r. 9500zł, obie kwoty zostały przeznaczone na chłopców z niepełnosprawnością intelektualną. W 2019r. już uzbierano 3000zł!!!
Pierwszy raz w życiu byłem w górach w Wielki Piątek i Wielką Sobotę i jeszcze święciłem w górach koszyczek góralski zaimprowizowany spontanicznie na szybko, z tego co dałem rade szybko kupić:)
Dowiozłem go do domu, całego i nienaruszonego, przez prawie 6 godzin i 400km jazdy dwoma busami, najpierw ze Szczawnicy do Krakowa a potem z Krakowa do Stalowej Woli (byłem w domu w Stalowej Woli o 20:30). Przywiozłem też bunca do spróbowania:)
Dodatkowo przeszedłem też drogę krzyżową z Bryjarki do Szczawnicy:)

Bryjarka (677)- jest to szczyt górski w Beskidzie Sądeckim górujący nad Szczawnicą. Nazwa pochodzi od znajdujących się dawniej obok szczytu pól, używano też nazwy Światkówka, która również pochodziła od nazwy pól uprawnych.
Bryjarka wznosi się ok. 230 m nad dno doliny Grajcarka. Z wierzchołka, na którym stoi metalowy, oświetlony w nocy krzyż, roztacza się widok na Szczawnicę, Małe Pieniny oraz Pieniny Właściwe.
Od krzyża metalowego na szczycie prowadzi droga krzyżowa aż do Szczawnicy.

Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem" im. Edwarda Moskały- jest to górskie schronisko turystyczne położone w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Radziejowej, w okolicach szczytu Bereśnik (843).
Z bacówki rozciąga się wspaniała panorama na Tatry oraz Pieniny Małe i Właściwe (Holicę, Sokolicę i Trzy Korony).

Park Zdrojowy w Szczawnicy Zdrój- składa się z Parku Górnego (im. Adama hrabiego Stadnickiego w Szczawnicy) z Dworkiem Gościnnym oraz Parku Dolnego (niedaleko Dworca Autobusowego w Szczawnicy).
Park znajduje się w północnej części centrum Szczawnicy, po wschodniej stronie ulicy Zdrojowej i placu Józefa Dietla.
Na terenie parku znajduje się wiele zabytkowych obiektów, wille, pensjonaty, hotele, wiele rzeźb i pomników.
Na Placu Dietla (centrum/pełni rolę rynku głównego) w Szczawnicy znajdują się min.: "Dom nad zdrojami", "Stare Łazienki", willa "Holenderka", Willa "Pałac", willa "Stara Kancelaria", Kaplica Zdrojowa i willa "Szwajcarka Górna".
W centrum placu znajduje się fontanna z rzeźbą z brązu „Kobieta z dzbanem”.

Kościół św. Wojciecha- jest to neogotycki kościół z XIXw., wzniesiony z kamienia pienińskiego i cegły, a znajduje się w Parku Górnym.
W środku natomiast posiada polichromię figuralną, autorstwa Karola Polityńskiego.
Do nawy z przodu dobudowana jest wieża a z lewej i prawej strony dwie kaplice w kształcie ramion transeptu.
Warto zwrócić uwagę także na drewniane stacje drogi krzyżowej usytuowane wokół kościoła.
Na poddaszu kościoła mieszka bardzo rzadki gatunek nietoperza – Podkowiec Mały.
W kościele znajdują się dwa dzwony: Wojciech i Józef.
Wokół kościoła znajduje się 14 drewnianych kapliczek Drogi Krzyżowej z 1985 roku, figury w nich wykonał miejscowy artysta Ryszard Hamerski.

Świyncelina (święconka góralska)- musi zawierać pisanki, oscypek, kiełbasę, chleb własnego wypieku, masło, sól, korzeń chrzanu.
Po poświęceniu pokarmów należało obejść z koszyczkiem cały dom dookoła, mówiąc przy tym: „Uciekoj syckie niescęście z domu, bo idem ze święcelinom du domu!"

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Widok spod bacówki
Zdjęcie małe Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem"
Zdjęcie małe Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem"
Zdjęcie małe Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem"
Zdjęcie małe Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem"
Zdjęcie małe Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem"
Zdjęcie małe Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem"
Zdjęcie małe Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem"
Zdjęcie małe Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem"
Zdjęcie małe Widok z bacówki na okolice
Zdjęcie małe Widok z bacówki na Tatry
Zdjęcie małe Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem"
Zdjęcie małe Bacówka PTTK "Pod Bereśnikiem"
Zdjęcie małe Pokój w bacówce nr 8
Zdjęcie małe Pokój w bacówce nr 8
Zdjęcie małe Widok z pokoju nr 8 na Tatry
o godz. 6:15

Zdjęć:170 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ]