ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 20.04.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Bekidzie Śląskim trasie Przełęcz Salmopolska- Malinów- Malinowska Skała- Skrzyczne- Szczyrk (Centrum) [Korona Gór Polskich (2)]

Zrealizowana trasa:
Przełęcz Salmopolska (934)/Biały Krzyż (PKS)- szlak czerwony- Malinów (1117- 1115)- Przełęcz Malinowska (1012)- Malinowska Skała (1152)- szlak zielony- Kopa Skrzyczeńska (1189)- Małe Skrzyczne (1211)- (1208)- bez szlaku- Skrzyczne (1257)/wieża telewizyjna i szczyt- bez szlaku- Schronisko PTTK „Skrzyczne”- szlak niebieski- Hala Jaworzyna (948)- bez szlaku- wzdłuż pod kolejką linową krzesełkową- Szczyrk Górny (dolna stacja kolejki linowej krzesełkowej)- Szczyrk Górny (Beskidzka Galeria Sztuki)- Szczyrk Górny (UM)- promenada wzdłuż rzeki Żylica- Szczyrk (Centrum/PKS)
Długość trasy: 12,8km Przewyższeń (suma podejść): 489m Czas przejścia: 6godz. 30min.

OPIS:

Była to moja druga wycieczka w tym roku, którą nazwałem "Szukając panoramy Tatr":) i jednoczęsnie pierwsza z wycieczek, którą zamierzam zrealizować w tym roku, żeby przejść Beskid Śląski.
Bardzo podobał mi się widok na Tatry z najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego- Skrzycznego (1257) oraz z okolic schroniska PTTK "Na Skrzycznem" i między Malinowską Skałą a Małym Skrzycznem.
Również po drodze były ciekawe i widokowe miejsca jak Przełęcz Salmopolska, Malinów i Malinowska Skała.
Od Przełęczy Salmopolskiej do Malinowskiej Skały szedłem ze starszym małżństwem ze Słowacji, które opowiadało mi
o okolicach (Beskidzie Śląskim) oraz o Beskidach na Słowacji.
Bardzo strome i forsowne było zejście ze Skrzycznego do Szczyrku- schodzi się przez 1godz. 40min. trase o długości 4km.
Zejście ze Skrzycznego bardzo obciąża stawy kolanowe ponieważ schodzi się pod dużym kątem nachylenia zbocza.
Gdyby się chciało iść z dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Skrzyczne to jest 730m przewyższenia!
Jak schodziłem to spotkani po drodze turyści, którzy dochodzili do schroniska byli bardzo zmęczeni i nie mieli sił, ledwo co doszli do schroniska.
Były też dwie pary, które w połowie drogi na polanę Jaworzyna już miały dość i zawracały.
Dlatego wybrałem trasę z Przełęczy Salmopolskiej, żeby się mniej zmęczyć:) oraz ze względu na dojazd.
Mimo, że było 19 stopni to ze względu na otwarte przestrzenie trochę mnie przypiekło na szyi:)

Skrzyczne (1257)- jest to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego leżący po polskiej stronie.
Na szczycie znajduje się charakterystyczna wieża radiowo- telewizyjna, dzięki której szczyt jest łatwo rozpoznawalny, nawet z większej odległości.
Nieco poniżej na polanie szczytowej znajduje się górna stacja kolejki krzesełkowej i schronisko PTTK „Skrzyczne".
Nazwa góry (Skrzyczne lub Skrzecznia) ma pochodzić od skrzeczenia żab, które w wielkiej ilości zamieszkiwały staw, kiedyś istniejący podobno w kotle między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.
Stoki Skrzycznego w większości są zalesione, ale znajdują się na nich liczne polany, z których podziwiać można malownicze krajobrazy.
W kierunku północnym grzbiet Skrzycznego opada ku przełęczy Siodło kilkoma wysokimi progami, a jego zbocza pokrywają potężne pokrywy rumowiskowe, porośnięte obecnie częściowo lasem.
Ze Skrzycznego roztacza się przepiękny widok na Beskid Żywiecki, okolice Żywca i Jeziora Żywieckiego, na szczyty Beskidu Śaląskiego: Wielką Czantorię, Równicę, masyw Magury i Klimczoka oraz wiele innych szczytów w okolicach Ustronia, Wisły i Brennej.
Przy ładnej pogodzie pięknie widać Babią Górę oraz Tatry.

Hala Jaworzyna (pod Skrzycznem)- jest to hala znajdująca się w Beskidzie Śląskim na zachodnim stoku Skrzycznego na wysokości ok. 920 m n.p.m. Na hali znajduje się stacja pośrednia kolei linowej, prowadzącej ze Szczyrku na Skrzyczne.

Małe Skrzyczne (1211)- jest to płaskie wypiętrzenie grzbietu łączącego Skrzyczne z Malinowską Skałą w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. W północno- zachodniej cześci szczytu rozciąga się Hala Skrzyczeńska.

Malinowska Skała (1152)- jest to szczyt w głównym grzbiecie pasma Baraniogórskiego.
Wierzchołek Malinowskiej Skały jest znany z pięcio metrowego bloku piaskowca. Na szczycie Malinowskiej Skały stykają się granice Wisły,Szczyrku i gminy Lipowa.
Sam szczyt jest zalesiony, ale dzięki licznym wyrębom z okolicznych stoków można podziwiać widoki na Skrzyczne, pasmo Klimczoka, dolinę Wisły, Baranią Górę i Beskid Żywiecki.
Masyw Malinowskiej Skały biegnący od Malinowskiej Skały przez Malinów i Przełęcz Salmopolską aż po Kotarz, zbudowany jest z tzw. zlepieńców z Malinowskiej Skały.
Skała ta, tworząca nieciągły poziom składający się z szeregu izolowanych soczewek, spotykana jest tylko w Beskidzie Śląskim oraz Beskidzie Śląsko- Morawskim.
Ok. 60 m na północ szczytu, tuż przy szlaku turystycznym, znajduje się wychodnia skalna, tzw. Malinowska Skała w kształcie rozczłonkowanej ambony o wysokości 6m i długości 14m.
W procesie erozji na ścianach wychodni utworzyły się liczne i ciekawe formy wietrzenia, m.in. charakterystyczna, okrągła nisza skalna.

Malinów (1117- 1115)- jest to płaskie, rozległe wzniesienie w paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, w grzbiecie biegnącym od Malinowskiej Skały ku Przełęczy Salmopolskiej.
Grzbietowa część Malinowa zbudowana jest z występujących tylko w tej części Beskidu Śląskiego tzw. zlepieńców z Malinowskiej Skały.
Zlepieniec to grubookruchowa, lita skała osadowa o różnych barwach, złożona z ziaren żwiru (lub głazów) spojonych lepiszczem. Różni się od żwiru obecnością lepiszcza.
Na stokach liczne wychodnie skalne w formie m.in. baszt i ambon, dochodzących do 9 m wysokości i 120 m długości.
W zboczach góry znajduje się szereg jaskiń z najdłuższa Jaskinią Wiślańską oraz Jaskinia Miecharska.
Na południowym stoku góry, tuż pod grzbietem od strony Wisły Malinki, znajduje się otwór wejściowy znanej Jaskini Malinowskiej, chronionej jako pomnik przyrody, lecz udostępnionej do zwiedzania.
Szczyt Malinowa jeszcze na początku lat 90. XX w. w całości porośnięty był lasami świerkowymi.
Dziś pokryty jest wielkimi wyrębami, z których można oglądać panoramy na Pasmo Czantorii i Stożka, Klimczok, Kotarz, Skrzyczne oraz Szczyrk.

Kopa Skrzyczeńska (1189)- jest to płaskie wypiętrzenie grzbietu łączącego Skrzyczne z Malinowską Skałą w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.

Przełęcz Salmopolska/Biały Krzyż (934)- jest to przełęcz położona w paśmie Baraniej Góry zwanym także Wiślańskim, w Beskidzie Śląskim.
Jest to wspaniały punkt widokowy na okoliczne szczyty i stoki górskie otaczające Szczyrk od strony północno– zachodniej.
Obecnie znajduje się tu ładny zajazd „Biały Krzyż”.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Przełęcz Salmopolska (934)
Zdjęcie małe Mapa na Przełęczy Salmopolskiej
Zdjęcie małe Przełęcz Salmopolska (934)
Zdjęcie małe Widok z Przełęczy Salmopolskiej
Zdjęcie małe Przełęcz Salmopolska (934)
Zdjęcie małe Widok z Przełęczy Salmopolskiej
Zdjęcie małe Widok z Przełęczy Salmopolskiej
Zdjęcie małe Przełęcz Salmopolska (934)
Zdjęcie małe Widok z Przełęczy Salmopolskiej
Zdjęcie małe Przełęcz Salmopolska (934)
Zdjęcie małe Znaki informacyjne
Zdjęcie małe Szlak na Malinów
Zdjęcie małe Tablica "Zajazd Biały Krzyż"
Zdjęcie małe Widok spod Zajazdu Biały Krzyż
Zdjęcie małe Zajazd "Biały Krzyż"
Zdjęcie małe Tablica informacyjna

Zdjęć:432 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.