ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 11

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 16-08-2022 13:15 (czasu letniego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 21.09.2019 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Beskidzie Śląskim na trasie Jaworze- Czupel- Błatnia- Klimczok- Szyndzielnia- Bielsko Biała

Zrealizowana trasa:
Jaworze (Nałęże/PKS/kaplica)- szlak czerwony- Łazek (713)/zbocze- Czupel (746)/obejście do szlaku myśliwskiego- Mały Cisowy (829)/Hala Mały Cisowy- Wielka Cisowa (878)- Ranczo Błatnia- Schronisko PTTK „Na Błatniej”- szlak żółty- Błatnia (917)- Stołów (1035)- Trzy Kopce (1082)- Klimczok (1117)/stalowy maszt/kamienie ze szczytów gór Świata na Klimczoku -szlak żółty- (1062)- Szyndzielnia (1026)- Schronisko PTTK „Szyndzielnia”- Górna stacja Kolejki Linowej Gondolowej „Szyndzielnia”- przejazd kolejką gondolową- Dolna stacja kolejki gondolowej „Szyndzielnia”- szlak niebieski- Bielsko- Biała (Olszówka Górna/PKS)
Długość trasy: 13,4km Przewyższeń (suma podejść): 772m Czas przejścia: 6godz. 15min.

Zdjęcie małe Tablica informacyjna
Zdjęcie małe Kaplica w Jaworzu (Nałężu)
Zdjęcie małe Kaplica w Jaworzu (Nałężu)
Zdjęcie małe Kaplica w Jaworzu (Nałężu)
Zdjęcie małe Szlak na Łazek
Zdjęcie małe Leśniczówka
Zdjęcie małe Szlak na Łazek
Zdjęcie małe Szlak na Łazek
Zdjęcie małe Szlak na Łazek
Zdjęcie małe Szlak na Łazek
Zdjęcie małe Szlak na Łazek
Zdjęcie małe Szlak na Łazek
Zdjęcie małe Szlak na Łazek
Zdjęcie małe Szlak na Łazek
Zdjęcie małe Szlak na Łazek
Zdjęcie małe Szlak na Łazek

Zdjęć:284 [ aktualna ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ]

OPIS:

Ostatnią wycieczką w lecie 2019r., którą odbyłem z mamą i była to jej jednocześnie 4 wędrówka górska na jej 60 urodziny w 2019r. (były trzy wędrówki 2-dniowe i ta ostatnia jednodniowa po 4 różnych pasmach górskich).
Na wycieczkę wziąłem mamę, która nie była jeszcze nigdy w Beskidzie Śląskim a chciała zobaczyć Klimczok, Szyndzielnię i Błatnią oraz przejechać się kolejką linową gondolową.
Po dojechaniu autobusem Lajkonik na dworzec autobusowy w Bielsku- Białej poczekaliśmy ok. 50min. i pojechaliśmy o 10:00 autobusem do Jaworza (Załęża). Byliśmy tam o 10:30, a wędrówkę rozpoczęliśmy od kaplicy w Jaworzu (Załężu) niedaleko leśniczówki.
Początkowo pierwsza część trasy prowadziła stromo pod górę zalesionym zboczem szczytu Łazek (713). Dalej szliśmy jakiś czas prawie płasko wśród wysokich traw, gdzie po lewej stronie było widać zalesione zbocza gór Beskidu Śląskiego.
Dalszą część trasy szliśmy w lesie, lekko pod górę, aż do szczytu Czupel (746).
Następnie szliśmy w lesie, cały czas pod górę, głównie kamienistym szlakiem, aż do rozległej polany w okolicach Małego Cisowego (829). Była to polana, która dookoła ograniczona była drzewami, przez co nie można było zobaczyć panoram okolic, jedynie czasami widać było fragment okolic.
Dalej powędrowaliśmy na początku płasko a potem cały czas pod górę, przez rozległe jagodzisko w stronę dosyć dużej polany, znajdującej się w okolicach szczytu Wielka Cisowa (878), gdzie znajdował się również pomnik.
Po zejściu ze szczytu Wielka Cisowa poszliśmy obok Rancza Błatnia kamienistym szlakiem mozolnie pod górę, do schroniska PTTK "Na Błatniej", które znajduje się na zboczu Błatniej (917). Rozpościerała się spod schroniska bardzo ładna panorama Beskidu Śląskiego.
W urokliwym schronisku zjedliśmy prowiant, który zabraliśmy na wycieczkę, a ja dodatkowo wypiłem też gorącą słodką czekoladę, którą kupiłem w schronisku. Na polance koło schroniska wędrowcy leżeli na trawie, robili pikniki i podziwiali okoliczne widoki. Było dosyć dużo ludzi. Jest to popularne miejsce w Beskidzie Śląskim tłumnie odwiedzane przez turystów.
Po odpoczynku udaliśmy się na szczyt Błatnia (917), który znajdował się niedaleko nad schroniskiem, z ogromną zieloną polaną, z pięknymi widokami z wszystkich stron na okoliczny Beskid Śląski. Były tam też fajne wysokie trawy:). Chwilę posiedzieliśmy na tej polance.
Poźniej poszliśmy przez las, na początku łagodnie pod górę a potem bardziej stromo pod górę, po kamienistym szlaku na odsłonięty szczyt Stołów (1035), z ciekawymi widokami na okolice.
Po zejściu ze Stołowa powędrowaliśmy stromo pod górę na zalesiony szczyt Trzy Kopce (1082).
Za szczytem przez pewien czas schodziliśmy łagodnie w dół po dosłoniętej przestrzeni, gdzie po prawej stronie było widać najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego- Skrzyczne (1257) oraz Małe Skrzyczne, Kopę Skrzyczeńską i Malinowską Skałę. Było widać także w oddali Wielką Raczę (1236) w Beskidzie Żywieckim, na której byłem w czerwcu w tym roku.
W tym miejscu spotkaliśmy wędrowcę, który szedł z Szyndzielni i podarował mi bezpłatnie bilet na zjazd kolejką gondolową "Szyndzielnia", ponieważ on sam zmienił plany swojej wycieczki i chciał, żeby bilet był wykorzystany.
Po krótkim odpoczynku powędrowaliśmy dosyć mozolnie pod górę po kamienistym szlaku wśrod drzew na Klimczok (1117) z ładną widokową polaną.
Z Klimczoka widać zbocze szczytu Magury i schronisko PTTK "Na Klimczoku" oraz Skrzyczne (1257), Małe Skrzyczne, Kopę Skrzyczeńską oraz kilka innych szczytów z Beskidu Śląskiego, jak również w oddali Babią Górę.
Na Klimczoku (1117) znajduje się wieża telewizyjna oraz "Kamienie ze szczytów Gór Świata"> Sa to kamienie przywiezione z różnych szczytów pasm górskich z Polski i całego świata, które można pooglądać z bliska.
Dalej powędrowaliśmy nieco w dół, po zalesionym kamienistym szlaku czerwonym, przez Szyndzielnię (1028), gdzie fragmentami były ładne panoramy na okolicę, aż do schroniska PTTK "Szyndzielnia", skąd jest tylko jedna dosyć ciekawa panorama na Beskid Śląski i okolice Bielska- Białej.
Po kolejnym odpoczynku doszliśmy po krótkiej wędrówce do górnej stacji Kolejki Linowej Gondolowej "Szyndzielnia", gdzie mama kupiła bilet na zjazd kolejką gondolową do Bielska- Białej. Ja wcześniej dostałem bilet od nieznajomego wędrowca.
Niestety nie udało nam się wejść na wieżę widokową koło górnej stacji kolejki gondolowej, z winy obsługi, mimo tego, że byliśmy o 17:15, a ostatnia gondola zjeżdżała o 17:30:(.
Mam pierwszy raz jechała kolejką linową gondolową, skąd było widać ładną panoramę Bielska- Białej i okolic.
Po zjechaniu kolejką gondolową doszliśmy jeszcze niecałe 400m do przystanku komunikacji miejskiej w Bielsku- Białej.
Wędrówka górska zakończyła się o godz. 17:40, czyli trwała 7godz.
Dosyć szybko i bez problemów dojechaliśmy busem do Bielska- Białej, a następnie drugim busem do Krakowa i dalej autbusem (Trans Hans) z Krakowa do Stalowej Woli. Mama trochę się zmęczyła tą wycieczką:).

Błatnia/Błotne (917)- jest to niezalesiony szczyt leżący nad Doliną Wapienicy. Ze szczytu Błotnego (917 m n.p.m.) roztaczają się piękne widoki na Beskid Śląski, Beskid Żywiecki oraz Beskid Śląsko-Morawski, a przy ładnej pogodzie widać nawet wierzchołki słowackiej Małej Fatry. Panorama obejmuje szczyt Klimczoka i Skrzycznego, nad kopułą Stołowa, wznosi się masyw Trzech Kopców i Klimczoka. Na prawo od Klimczoka, wznosi się Skrzyczne, Małe Skrzyczne, Malinowska Skała, Zielony Kopiec, Barania Góra. Patrząc na południe dostrzegamy dolinę Brennej, szczyt Kotarza oraz Stary Groń. Dalej wznoszą się Trzy Kopce Wiślańskie, Orłowa i Równica zakończone wzniesieniem Lipowskiego Gronia. Na dalszym planie, ponad Trzema Kopcami Wiślańskimi widoczny jest zalesiony Kiczor, a na prawo, ku północy stromo opada Stożek. Dalej zauważyć można całe pasmo graniczne z Cieślarem, Wielkim Soszowem i Wielką Czantorią (995 m n.p.m.) - oddzieloną szeroką przełęczą Beskidek. Na południu ponad garbami Kotarza rozciągają się szczyty pasma Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim.

Stołów (1035)- jest to rozległe, spłaszczone wypiętrzenie grzbietu między Trzema Kopcami a Błatnią w Beskidzie Śląskim. Kiedyś całkowicie zalesiony, głównie lasami bukowymi, dziś w wielu miejscach pokryty obszernymi zrębami. Nazwa związana jest z „płaskim jak stół” wierzchołkiem.

Wielka Cisowa (978)- jest to dość rozległe, płaskie i generalnie bezleśne wypiętrzenie grzbietu pasemka Błatniej w Paśmie Baraniej Góry w północnej części Beskidu Śląskiego, pierwsze licząc od Błatniej w kierunku zachodnim. W kierunku południowym od szczytu Wielkiej Cisowej odchodzi wyraźne ramię, rozdzielające dolinki dwóch potoków uchodzących do Brennicy: Jatnego na zachodzie i Chrobaczego na wschodzie. Nazwa góry "Cisowa" związana jest najpewniej z występującymi tu niegdyś cisami.

Mała Cisowa/Mały Cisowy (828)- jest to szczyt w głównym grzbiecie pasemka Błatniej w Beskidzie Śląskim, ok. 1,3 km na północny zachód od Wielkiej Cisowej.
Cały odcinek grzbietu od przełączki pod Czuplem na zachodzie po Wielką Cisową i dalej po Błotny pokryty jest ciągiem polan.

Autor zdjęć: Marcin Pyć