ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 20.10.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Beskidzie Śląskim na trasie Wisła (Dziechcinka)- Krzakoska Skała- Wielki Stożek - Wisła (Łabajów)- Wisła (Głębce)

Zrealizowana trasa:
Wisła (Uzdrowisko/Dworzec PKS)/Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny- przejazd busem do Wisły (Dziechcinki)(PKS/Oaza I)
Wisła (Dziechcinka/Oaza I/PKS)- bez szlaku- Wisła (Dziechcinka/Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza)- bez szlaku- szlak niebieski- Wisła (Dziechcinka/PKP)- szlak niebieski- stary wiadukt kolejowy (1933)- szlak niebieski- obok Wyciągu Narciarskiego „Siglany”- Krzakoska Skała/Skała na Kobylej- szlak niebieski- Kobyla (802)/zbocze- skrzyżowanie szlaków- szlak żółty- skrzyżowanie szlaków- Mały Stożek (825)- szlak czerwony- Schronisko PTTK „Stożek”- szlak niebieski- Wielki Stożek (978)- szlak niebieski- Schronisko PTTK „Stożek”- szlak czerwony- szlak zielony- wzdłuż potoku Łabajów- Wisła (Łabajów)- szlak zielony- stary kamienny wiadukt kolejowy (1933)- Wisła (Głębce/PKP)

Długość trasy: 13,0km Przewyższeń (suma podejść): 653m Czas przejścia: 5godz. 30min.

OPIS:

Nie było dobrej pogody w tym dniu, ale do Małego Stożka można powiedzieć, że nie były najgorsze widoki. Szczególnie przys atcji narciarskiej "Siglany" i przy Krzakoskiej Skale.
Jednak już przed Małym Stożkiem i dalej już była coraz mocniejsza mgła, również pod Schroniskiem PTTK "Stożek" i na Wielkim Stożku.
Już po zejściu z Wielkiego Stożka do Schroniska PTTK "Stożek" zaczęło padać i dalej aż do Wisły (Łabajów) kropił lekki deszcz.
Schodząc szlakiem w dół ciekawa była Dolina potoku Łabajów i stary wysoki kamienny wiadukt kolejowy z 1933r.:)
Od tego mostu było dosyć strome podejście do stacji kolejowej Wisła (Głębce)- na mapie tego nie było widać:(.
Ogólnie od początku wycieczki transport trochę zawodził, bo najpierw bus z Krakowa dojechał do Wisły Uzdrowisko 15 minut za późno.
To dało się jeszcze nadrobić i pojechałem busem do Wisły (Dziechcinka), gdzie zwiedziłem w prawie godzinę Muzeum Sportowych Trofeów Adama Małysza.
Dalej chciałem pójść szlakiem żółtym, ale był nieoznakowany szlak i zgubiłem się.
Jednak dzięki przypadkowo spotkanym lokalnym mieszkańcom (tylko oni wiedzieli gdzie jest ten szlak bo pozostali mieszkańcy nie za bardzo:)), którzy powiedzieli, że w tym miejscu, gdzie byłem wiele osób gubi się bo jest złe oznakowanie udało się odnaleść właściwy szlak.
Polecili mi oni inny szlk niż żółty, a mianowicie szlak niebieski, ponieważ był bardziej widokowy i była tam ciekawa Krzakoska Skała i nie mylili się.
W połowie tej wędrówki do Małego Sożka, w ogóle nie było oznakowań na szlaku bo były drzewa pościnane.
Dopiero na jednej polanie spotkałem rowerzystę znającego te tereny, który wytłumaczył mi jak mam iść dalej. Ale po pewnym czasie znowu nie było oznaczeń, jednak przypadkowo popatrzyłem pod siebie, gdzie leżało przewrócone drzewo na którym... było oznaczenie skrętu w prawo do szlaku:).
Także znowu szczęśliwie dobrze potoczyła się dalej ta wędrówka.
Na szlaku było trochę osób, również pewien tato z dziećmi:), jak również całe schronisko PTTK "Stożek" było zapełnione wedrowcami mimo tak kiepskiej pogody.
Natomaist w Wiśle (Łabajów) spotkałem grupkę młodzieży, która się zgubiła i nie mieli już siły iść do Wisły (Głębce), dziewczynom nie chciało się już iść dalej, chciały jechać busem, ale w tym dniu już nie było żadnego:).
Jedynie jedna para- chłopak z dziewczyną, odłączyła się od grupy i poszli sami do Wisły (Głębce), a wspomniana wcześniej grupa dalej się zastanawiała kogo to wina, ze znaleźli się w takiej sytuacji:).
Wszystkie wczesniejsze wydarzenia spowodowały, że spóźniłem się 5 minut na pociąg z Wisły (Głębce) do Wisły (Uzdrowisko), który był o godz. 16:51 (przejechał niedaleko mnie:)), skąd miałem busa do Krakowa o 18:00.
Także musiałem czekać na kolejny pociąg o 17:55 i dalej o 18:30 pojechałem busem z Wisły (Uzdrowisko/Dworzec Autobusowy) do Bielska- Białej (D.A.).
Stamtąd miałem o 20:00 busa do Krakowa, gdzie dojechałem o 22:00. Jakimś cudem o 22:50 jechał Neobus do Rzeszowa gdzie znalazłem się o 1 w nocy.
Przeczekałem 1,5 godziny na Dworcu Kolejowym w Rzeszowie i pojechałem koło 3:00 w nocy pociągiem do Stalowej Woli (Rozwadów), gdzie byłem o 5:00.
Później tylko poczekałem 30 minut na MKS z Rozwadowa i o 6:00 byłem w swoim mieszkaniu:).
Gdyby nie było tych opóźnień to byłbym w Stalowej Woli o północy a tak o 6 rano!!!
I tak mogę dziekowac losowi, że trafiłem na autobus do Rzeszowa, bominaczje musiałbym przesiedzieć prawie całą noc w Krakowie.
Wycieczka pierwotnie była zaplanowana na Wielką Czantorię i Soszów, ale ze względu na pogodę i nieprzewidziane okoliczności musiałem zmienić plan w ciągu dnia, gdzie głównym celem było muzeum, ciekawy szlak do skały i Wielki Stożek do Małej Korony Beskidów.
Także w następnym roku myślę, że przejdę zmodyfikowaną trasę z fajnymi widokami z Przełęczy Kubalonka przez Kyrkawicę, Wielki Stożek, Cieślar do Wisły (Dziechcinka), tylko jeśli będzie ładna pogoda:), żeby można było porobić ciekawe zdjęcia:)
Jak można było przeczytać powyżej, wycieczka była z przygodami i szczęśliwym zakończeniem:).

Wielki Stożek (978)- jest to zalesiony szczyt górski w Paśmie Czantorii i Stożkaq w Beskidzie Śląskim w pobliżu Wisły.
Zbocza szczytowej kopuły Wielkiego Stożka stromo opadają ku zachodowi, północy i wschodowi, jedynie ku południu jego grzbiet biegnie prawie poziomo ku Kyrkawicy. Góra, oglądana z północnej części, ma formę dość regularnego stożka.
Zbudowana jest z piaskowca godulskiego.
Pod samym szczytem znajduje się schronsiko PTTK "Stożek", a od strony zachodniej ma charakterystyczną wychodnię skalną z wywieszoną płytą.
Przez Stożek przebiega granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami.
Ze szczytu rozciągają się fragmentaryczne widoki na Beskid Śląsko- Morawski.
Na wschodnim zboczu Stożka znajduje się Ośrodek Narciarski "Stożek" z wyciągiem krzesełkowym.

Mały Stożek (825)- jest to szczyt, który znajduje się w grzbiecie Pasma Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim, między Wielkim Stożkiem a Cieślarem. Nie ma żadnych walorów widokowych.

Krzakoska Skała/Skała na Kobylej (730)- jest to ok. 10 metrowa skała znajdująca się przy niebieskim szlaku prowadzącym z Wisły (Dziechcinki) na szczyt Wielkiego Stożka, na zboczu góry Kobyla, nad miejscowością Wisła.
Ze szczytu skały roztaczają się piękne widoki na dolinę Wisły, pasmo Czantorii oraz Równicy.

Schronisko PTTK „Stożek”- znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka (978 m.n.p.m.), tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego jednocześnie granicę Polsko- Czeską.
Jest najstarszym schroniskiem zbudowanym przez Polaków w Beskidzie Śląskim, oddanym do użytku w 1922r.
Spod schroniska można zobaczyć grzbiet Pasma Wiślańskiego z górującym w tle Skrzycznem (1257 m.n.p.m.), a nieco na południe widoczny jest masyw Baraniej Góry, a przy dobrej pogodzie można zoabczyć pasmo Tatr, od ich zachodniej części aż po Tatry Bielskie.

Kamienny wiadukt kolejowy w Wiśle (Głębce) i Wiśle (Dziechcinka) (1931- 33r.)- jest to kamienny żelbetowy most kolejowy z filarami w ksztalcie łuków o wysokości 25m, znajdujący się w Wiśle nad potokami Dziechcinka i Łabajów.

Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza w Wiśle (Dziechcinka)- prywatne muzeum sportowe, w którym prezentowane są trofea zdobyte przez wybitnego polskiego skoczka narciarskiego Adama Małysza.
Są wśród nich medale z zimowych igrzysk olimpijskich w Salt Lake City (2002) i Vancouver (2010), medale mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym z lat 2001-2011, Kryształowe Kule za tryumf w Pucharze Świata w skokach narciarskich w sezonach: 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003 oraz 2006/2007, a także inne trofea krajowe i międzynarodowe.
Ponadto w galerii eksponowane są elementy wyposażenia skoczka narciarskiego: kombinezony, narty, kaski oraz plastrony z wielu imprez narciarskich.
W dwóch z czterech sal jest zakaz wykonywania zdjęć.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Dworzec autobusowy w Wiśle
Zdjęcie małe Kościół Wnieb. N. M. P.- Wisła
Zdjęcie małe Kościół- Wisła (Uzdrowisko)
Zdjęcie małe Wisła (Dziechcinka)/most
Zdjęcie małe Widok na Wisłę
Zdjęcie małe Wisła (Dziechcinka)
Zdjęcie małe Znaki informacyjne
Zdjęcie małe Galeria w Wiśle (Dziechcince)
Zdjęcie małe Galeria w Wiśle (Dziechcince)
Zdjęcie małe Galeria Spor. Trof. A. Małysza
Zdjęcie małe Galeria Spor. Trof. A. Małysza
Zdjęcie małe Galeria Spor. Trof. A. Małysza
Zdjęcie małe Galeria Spor. Trof. A. Małysza
w Wiśle (Dziechcince)
Zdjęcie małe Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza
Zdjęcie małe Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza
Zdjęcie małe Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza

Zdjęć:332 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.