ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 01.11.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Zrealizowana trasa:
Ustroń Zdrój (Centrum I/PKS)/przy Parku Kuracyjnym- bez szlaku- Park Kuracyjny- Muzeum Ustrońskie- bez szlaku- Park Kuracyjny- szlak żółty- Rozdroże Pod Małą Czantorią (835)/skrzyżowanie ze szlakiem czarnym - szlak czarny- Czantoria Mała (835)/tabliczka- bez szlaku- Czantoria Mała (866)/szczyt właściwy/Polana Czantoria Mała- Stacja Górna Kolejki Krzesełkowej „Poniwiec Mała Czantoria”- Koliba Roberta- Horska chata "Cantoryje" (Czechy)- Czantoria Wielka (995)/wieża widokowa- szlak czerwony- Stacja górna Kolejki Linowej „Czantoria”/Polana Stokłosica- szlak czerwony- Ustroń (Polana/PKS)- Ustroń (Polana/PKP)- bez szlaku- Ustroń (ul. 3-go Maja)- bez szlaku - Ustroń Zdrój (Centrum II/PKS)/ przy Parku Kuracyjnym
Długość trasy: 14,4km Przewyższeń (suma podejść): 754m Czas przejścia: 6godz. 30min.

OPIS:

OPIS
Czantoria Wielka (995)- jest to zalesione najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim.
Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego.
Szczyt charakteryzuje się stromymi zboczami od wschodu i zachodu– różnica wysokości pomiędzy położonym u stóp góry Ustroniem, a szczytem wynosi 630m!!!
Na zboczach i szczycie Czantorii Wielkiej występują także trawiaste polany.
Pierwotna nazwa Czartoryja oznaczała miejsce poryte przez czarty, w 1722 wzmiankowana jako Czartorÿ, w 1750 Welka Czantoria.
Na szczycie po stronie czeskiej znajduje się wieża widokowa z platformą na wysokości 29 metrów.
Obserwować można z niej panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Morawsko- Śląskiego, rzekę Wisłę oraz Pogórze Śląskie i Górny Śląsk– przy dobrej pogodzie widoczny jest Zbiornik Goczałkowicki i dalej stopniowo w stronę zachodnią– elektrownia Łaziska, miasta: Żory i Jastrzębie-Zdrój, elektrownia Rybnik, hałda w Rydułtowach, miasto Wodzisław Śląski, elektrownia Dziećmorowice, Karwina, Hawierzów i Ostrawa.
Niealeko poniżej Czantorii Wielkij znajduje się widokowa Polana Stokłosica na której znajduje się górna stacja Kolejki Linowej Krzesłkowej "Czantoria", która jeździ z Ustronia (Polany).
Na grzbiecie góry, kilkaset metrów na zachód od szczytu, znajduje się czeskie schronisko turystyczne Horska chata "Cantoryje", zbudowane jeszcze przez niemiecką organizację turystyczną Beskidenverein w 1904r.

Czantoria Mała (866)- jest to szczyt w głównym grzbiecie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, niecałe 3km na północny zachód od Czantorii Wielkiej.
Na szczycie do którego jest tylko droga polna odchodząca od głównego szlaku na Czantorię Wielką znajduje się polana z wieżą triangulacyjną.
Jest to góra o stromych stokach, zbudowana jest z gruboławicowych, krzemienistych piaskowców należących do tzw. płaszczowiny godulskiej.
Pokryta jest w większości bukowo-świerkowymi lasami, jedynie w partiach przyszczytowych istnieje kilka większych polan.
Z polany okrywającej spłaszczenie szczytowe roztacza się piękny widok ku zachodowi i północy. Widoczne jest Pogórze Cieszyńskie od Cieszyna po Skoczów, a przy dobrej pogodzie na północy lśni tafla Zbiornika Goczałkowickiego, odległego stąd w linii prostej o 24 km.
Widać również Czantorię Wielką oraz inne szczyty Beskidu Śląskiego.

Polana Stokłosica- jest to obszerna widokowa polana na grzbiecie, opadającym ze szczytu Wielkiej Czantorii w kierunku północno- wschodnim nad Ustroń (Polanę).
Na niej znajduje się także Górna Stacja Kolejki Linowej Krzesełkowej "Czantoria", która jeździ z Ustronia (Polany).
Znajduje się tam także przekaźnik radiowo- telewizyjny i letni tor saneczkowy oraz sokolarnia.
Z polany rozpościera się panorama w kierunku wschodnim – na część Beskidu Śląskiego za doliną Wisły, z dominującą na pierwszym planie Równicą i położoną u jej stóp uzdrowiskową dzielnicą Ustronia– Zawodziem.
W kierunku północno-wschodnim przy sprzyjających warunkach widać nowe osiedla Tychów i Wzgórza Łazisko- Mikołowskie.

Schronisko horska chata "Cantoryje" (Czechy)- jest to schronisko turystyczne w zachodniej części wydłużonego wierzchołka Czantorii Wielkiej, znajdujące się na terenie Czech, tuż przy granicy państwowej polsko- czeskiej.
Spod schroniska można zoabczyć ciekawe panoramy Beskidu Śląsko- Morsawskiego na terenie Czech.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe

Zdjęć: [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ] [ 28 ]

Copyright © 2013- 2018 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.