ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 01.11.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Beskidzie Śląskim na trasie Ustroń (Centrum)- Mała Czantoria- Wielka Czantoria- Ustroń (Polana)- Ustroń (Centrum)

Zrealizowana trasa:
Ustroń (Centrum I/PKS/przy Parku Kuracyjnym)- bez szlaku- Ustroń (Park Kuracyjny)- Ustroń (Muzeum Ustrońskie)- bez szlaku- Ustroń (Park Kuracyjny)- szlak żółty- Ustroń (Czantoria Baranowa)- Miejsce biwakowe- Rozdroże Pod Małą Czantorią (835)/skrzyżowanie ze szlakiem czarnym/Mała Czantoria (835)/tabliczka - bez szlaku- Mała Czantoria (866)/szczyt właściwy/Polana Mała Czantoria- bez szlaku- Rozdroże Pod Małą Czantorią (835)/Mała Czantoria (835)/tabliczka- szlak czarny- Stacja Górna Kolejki Krzesełkowej „Poniwiec- Mała Czantoria”- Koliba Roberta- Horska chata "Cantoryje" (Czechy)- Wielka Czantoria (995)/wieża widokowa- szlak czerwony- Stacja górna Kolejki Linowej „Czantoria”/Polana Stokłosica- szlak czerwony- Ustroń (Polana/PKS)- Ustroń (Polana/PKP)- bez szlaku- Ustroń (ul. 3-go Maja)- bez szlaku - Ustroń (Centrum II/PKS/przy Parku Kuracyjnym)
Długość trasy: 14,4km Przewyższeń (suma podejść): 754m Czas przejścia: 6godz. 30min.

OPIS:

Była to wycieczka, którą odbyłem w górach po raz pierwszy w życiu we Wszystkich Świętych!:)
Planowałem zwiedzić Muzeum Ustrońskie i potem podjechać busem do Ustronia (Polany), żeby wjechać kolejką krzesełkową na Polanę Stokłosica.
W dalszej kolejności miałem wejść na Wielką Czantorię i na wieżę widokową, a potem powędrować do Wielkiego Soszowa i przez Czupel wrócić do Wisły do Dworca Autobusowego.
Niestety ze względu na święto i tym samym fakt, że busy jeździły rzadko lub wcale (to samo było z kolejką linową i wieżą widokową, która była zamknięta) musiałem całkowicie zmienić plan wycieczki.
Po godzinie czekania na busa z Ustronia (Centrum) do Ustronia (Polany), pooglądałem chwilę Park Kuracyjny i Muzeum Ustrońskie z zewnątrz.
Następnie poszedłem malowniczym żółtym szlakiem (z ładnymi widokami) na Małą Czantorię, gdzie była ładna panorama na okolice i na Wielką Czantorię.
Mała Czantoria znajduje się na rozległej polanie, do której można dotrzeć bez szlaku- dróżką leśną spod tabliczki na polance niżej, na której błędnie znajduje się tabliczka z nazwą szczytu Mała Czantoria i jej wysokością.
W rzeczywistości szczyt Małej Czantorii znajduje się wyżej na ładnej polanie i nie ma na nim zżadnych oznaczeń.
Po zejściu z Małej Czantorii poszedłem szlakiem czarnym obok malowniczej polanki, na której znajdowała się Górna Stacja Kolejki Linowej Krzesełkowej "Poniwiec- Mała Czantoria".
Na szlaku spotkałem kilkoro ludzi, również rodzin z dziećmi i ładnego białego kudłatego pieska, który jest na zdjeciu w galerii:)
Następnie chwilę odpocząłem w Horskiej chacie "Cantoryja" (Czechy), gdzie kupiłem napój QMG, podobny w smaku do oranżady, ale dużo tańszy.
Miałem ochotę zjeść placek Marlenka, ale dałem rade się powstrzymać:)
W chacie można było płacić zarówno w walucie z Polski jak i z Czech:).
Myślę, że w następnym roku ponownie odwiedzę tą chatę i zjem ten placek na spkojnie:).
Zapamiętałem tylko, że Czesi mówią na ziemniaki hromolki:) oraz cenę Becherowki- 25zł:)
Napój QMG kosztował 1,3zł:)
Po krótkim pobycie w chacie doszedłem do celu wędrówki- Wielkiej Czantorii (995), ale nie udało mi sie wejść na wieżę widokową, ponieważ była zamknięta:(
Po zrobieniu kilku zdjęć powędrowałem w dół szlakiem czerwonym na Polanę Stokłosica, gdzie znajdowała się Górna Stacja Kolejki Linowej Krzesełkowej "Czantoria", która też nie działała w tym dniu:(.
Mimo tego posiedziałem sobie 40 minut na Polanie Stokłosica jedząc własny posiłek, podziaiwając piękne widoki na Beskid Śląski, szczególnie na Równicę i Orłową oraz Palenicę, jak i inne szczyty w oddali tj.: Skrzyczne i Klimczok.
Poznałem również jednego pana w moim wieku, który zatrzymał się na polanie jadąc rowerem, z którym porozmawiałem sobie na wiele ciekawych tematów związanych z życiem i nie tylko:), ponieważ mieliśmy podobne doświadczenia:)
Po odpoczynku musiałem pomęczyć się schodząc po stromym szlaku czerwonym, po zboczach Wielkiej Czantorii do Ustronia (Polany).
Momentami to zejście było trudne i męczące, o czym świadczyły wykrzykniki na drzewach.
Niestety w Ustroniu (Polanie), również nie było żadnego busa, więc musiałem jeszcze przejść się na piechotę ok. 3km do Ustronia (Centrum), skąd o 17:33 pojechałem autobusem Lajkonik do Krakowa a następnie o 20:20 busem z Krakowa do Stalowej Woli. W Stalowej Woli byłem o 23:30:)

Wielka Czantoria (995)- jest to zalesione najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim.
Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego.
Szczyt charakteryzuje się stromymi zboczami od wschodu i zachodu– różnica wysokości pomiędzy położonym u stóp góry Ustroniem, a szczytem wynosi 630m!!!
Na zboczach i szczycie Wielkiej Czantorii występują także trawiaste polany, a pod górną stacją,kolejki linowej znajduje się Sokolarnia z patctwem łownym.
Pierwotna nazwa Czartoryja oznaczała miejsce poryte przez czarty, w 1722r. wzmiankowana jako Czartorÿ, w 1750r. użyto nazwy Wielka Czantoria.
Na szczycie po stronie czeskiej znajduje się wieża widokowa z platformą na wysokości 29 metrów.
Obserwować można z niej panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Morawsko- Śląskiego, rzekę Wisłę oraz Pogórze Śląskie i Górny Śląsk– przy dobrej pogodzie widoczny jest Zbiornik Goczałkowicki i dalej stopniowo w stronę zachodnią– elektrownia Łaziska, miasta: Żory i Jastrzębie-Zdrój, elektrownia Rybnik, hałda w Rydułtowach, miasto Wodzisław Śląski, elektrownia Dziećmorowice, Karwina, Hawierzów i Ostrawa.
Niedaleko poniżej Wielkiej Czantorii znajduje się widokowa Polana Stokłosica na której znajduje się górna stacja Kolejki Linowej Krzesełkowej "Czantoria", która jeździ z Ustronia (Polany).
Na grzbiecie góry, kilkaset metrów na zachód od szczytu, znajduje się czeskie schronisko turystyczne Horska chata "Cantoryje", zbudowane jeszcze przez niemiecką organizację turystyczną Beskidenverein w 1904r.

Mała Czantoria (866)- jest to szczyt w głównym grzbiecie Pasma Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim, niecałe 3km na północny zachód od Wielkiej Czantorii.
Na szczycie do którego jest tylko droga polna odchodząca od głównego szlaku na Wielką Czantorię znajduje się polana z wieżą triangulacyjną.
Jest to góra o stromych stokach, zbudowana jest z gruboławicowych, krzemienistych piaskowców należących do tzw. płaszczowiny godulskiej.
Pokryta jest w większości bukowo- świerkowymi lasami, jedynie w partiach przyszczytowych istnieje kilka większych polan.
Z polany okrywającej spłaszczenie szczytowe roztacza się piękny widok ku zachodowi i północy. Widoczne jest Pogórze Cieszyńskie od Cieszyna po Skoczów, a przy dobrej pogodzie na północy lśni tafla Zbiornika Goczałkowickiego, odległego stąd w linii prostej o 24 km.
Widać również Wielką Czantorię oraz inne szczyty Beskidu Śląskiego.

Polana Stokłosica- jest to obszerna widokowa polana na grzbiecie, opadającym ze szczytu Wielkiej Czantorii w kierunku północno- wschodnim nad Ustroń (Polanę).
Na niej znajduje się także Górna Stacja Kolejki Linowej Krzesełkowej "Czantoria", która jeździ z Ustronia (Polany).
Znajduje się tam także przekaźnik radiowo- telewizyjny i letni tor saneczkowy oraz sokolarnia.
Z polany rozpościera się panorama w kierunku wschodnim – na część Beskidu Śląskiego za doliną Wisły, z dominującą na pierwszym planie Równicą i położoną u jej stóp uzdrowiskową dzielnicą Ustronia (Zawodziem).
W kierunku północno- wschodnim przy sprzyjających warunkach widać nowe osiedla Tychów i Wzgórza Łazisko- Mikołowskie.

Schronisko Horska chata "Cantoryje" (Czechy)- jest to schronisko turystyczne w zachodniej części wydłużonego wierzchołka Wielkiej Czantorii, znajdujące się na terenie Czech, tuż przy granicy państwowej polsko- czeskiej.
Spod schroniska można zobaczyć ciekawe panoramy Beskidu Śląsko- Morsawskiego na terenie Czech.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Ustroń (Centrum)
Zdjęcie małe Park Kuracyjny w Ustroniu
Zdjęcie małe Park Kuracyjny w Ustroniu
Zdjęcie małe Park Kuracyjny w Ustroniu
Zdjęcie małe Park Kuracyjny w Ustroniu
Zdjęcie małe Park Kuracyjny w Ustroniu
Zdjęcie małe Muzeum Ustrońskie
Zdjęcie małe Muzeum Ustrońskie
Zdjęcie małe Muzeum Ustrońskie
Zdjęcie małe Muzeum Ustrońskie
Zdjęcie małe Park Kuracyjny w Ustroniu
Zdjęcie małe Park Kuracyjny w Ustroniu
Zdjęcie małe Muzeum Ustrońskie
Zdjęcie małe Park Kuracyjny w Ustroniu
Zdjęcie małe Park Kuracyjny w Ustroniu
Zdjęcie małe Park Kuracyjny w Ustroniu

Zdjęć:431 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.