ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 16.11.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Beskidzie Śląskim trasie Wisła (Malinka)- Cienków- Magurka Wiślańska- Barania Góra- Wisła (Czarne)

Zrealizowana trasa:
Wisła (Malinka/PKS/za skocznią)- bez szlaku- Skocznia narciarska Wisła Malinka im. Adama Małysza (dolna część skoczni: bula, dojazd i widownia) - bez szlaku/wzdłuż drogi- Wisła (Malinka/Chata Kocyana)- bez szlaku/wzdłuż drogi- bez szlaku- szlak żółty- bez szlaku- Skocznia narciarska Wisła Malinka im. Adama Małysza (górna część skoczni: belka startowa i rozbieg)- bez szlaku- szlak żółty- Cienków Niżni (720)- Cienków (716)- Cienków Postrzedni (867)- Cienków Wyżni (957)- szlak zielony- Gawlasi (1076)- Magurka Wiślańska (1129)- Hala Barania na zboczu między Baranią Górą a Magurką Radziechowską- Przełęcz Nad Roztocznym (1058)- szlak zielony- Barania Góra (1220/platforma widokowa)- szlak niebieski- Wodospady Kaskady Rodła- Wrota Kubisza- Dolina Białej Wisełki- Wisła (Czarne/Foltuja/PKS)- bez szlaku- Wisła Czarne (ul. Czarna)- Wisła (Czarne Duże/Willa "Wisełka")
Długość trasy: 23,2km Przewyższeń (suma podejść): 919m Czas przejścia: 8godz.

OPIS:

Na zakończenie 2018r. zaplanowałem wycieczkę dwudniową w Beskid Śląski w rejon pasma Cienkowa i Baraniej Góry, którą odbyłem z koleżanką Aliną.
I jak to na każdej wycieczce coś musiało się wydarzyć na trasie:)
Już na początku po dojechaniu busem do Wisły (Malinki) nie udało nam się wejść na skocznię im. Adama Małysza, ponieważ na tym weekendzie odbywały sie zawody Pucharu Świata FIS w skokach narciarskich. Jadąc busem rozmawialiśmy też z kibicami skoków o skoczkach i o zawodach narciarskich:)
Obiekt był zamknięty dla osób bez wykupionych biletów i cały obiekt był obstawiony przez Policję, ze względów bezpieczeństwa, ponieważ był tam prezedent Polski- Andrzej Duda, który obserwował kwalifikacje (od 18:00) i oba konkursy sobotni i niedzielny.
Jedynie udało nam się zrobić zdjęcia z oddali na skocznię zarówno przy trybunach jak i na górze skoczni.
Udało się też zrobić zdjęcie jednego skoczka podczas lądowania na zeskoku.
Miałem jeszcze nadzieję, że ktoś zrobi zdjęcie na skocznię z góry i da mi aparat ale też nie udało się.
Przez ten fakt, straciliśmy trochę czasu i musieliśmy już na poczatku zmienić trasę.
Zamiast wjechać kolejką linową na skocznię i skrócić trochę trasę na Cienków, musieliśmy obejść Wisłę (Malinkę) i szlakiem żółtym powędrować obok skoczni na Cienków Niżni (720), z okolic którego można było zobaczyć piękne widoki na Beskid Śląski i okolice Wisły (Malinki).
Znajdowała się tam także, ładna i bardzo przytulna Karczma "Jedloko".
Następnie idąc szlakiem do Cienkowa (716), oglądaliśmy dalej piękne widoki okolic, jak również widzieliśmy wypasające się owce i krowy:)
Trzy owce tak usiadły koło siebie, że wyglądały jak bracia Daltonowie w pasiakach z kreskówki "Lucky Luke", którą kiedyś oglądałem jak byłem małym dzieckiem:)
Następnie powędrowaliśmy malowniczym szlakiem do Cienkowa Postrzedniego, gdzie pod drodze mineliśmy pasące się konie i drzewo, ktore miało dziuplę w kształcie dziurki od klucza:)
Dalej szliśmy coraz wyżej przez Cienków Wyżni (957) na szczyt Gawlasiego (1076), gdzie po drodze przez las co jakiś czas było widać ładne panoramy okolic i Beskidu Śląskiego oraz Magurki Wiślańskiej (1129) i Baraniej Góry (1220).
Tabliczka z nazwą szczytu znajduje się przed szczytem, poniżej niego, gdzie są ładne widoki na okolice.
Również na szczycie Gawlasi (1076) i na całym szlaku na Magurkę Wiślańską, z wszystkich stron było widać ładne panoramy Beskidu Śląskiego oraz szadź, ponieważ była już jesień, a dzień był krótszy i zbliżała się noc.
Z tego też względu szliśmy na Baranią Górę podczas ładnego zachodu słońca, gdzie było widać dookoła różnorodne kolory zboczy górskich.
Przeszliśmy również obok Hali Baranie.
Idąc z Magurki Wiślańskiej (1129) na Baranią Górę (1220), gdzie nad naszymi głowami widać było pół świecącego księżyca, za nami przesuwała się dużych rozmiarów mgła, która zatrzymała się przed zboczem Baraniej Góry, na której parę tygodni temu wataha wilków zjadła owcę:).
Wspomniana mgła miała ciekawy kształt, ponieważ wyglądała jak ogromny chełm otaczający Magurkę Wiślańską
i roztaczała się aż do Magurki Radziechowskiej:)
Na Baraniej Górze byliśmy już jak było ciemno, jedynie zrobiliśmy zdjęcia przy tabliczce z nazwą szczytu i przy wieży widokowej i powędrowaliśmy dalej.
Na szczycie było jeszcze 4 osoby, które obserwowały zachód słońca, stojąc na wieży widokowej.
Po krótkim pobycie na Baraniej Górze musieliśmy przejść w dużych ciemnościach, aż do Wodospadów Kaskady Rodła, używając latarki dosyć strome zejście, po niekiedy dużych, śliskich kamieniach oraz po wodzie, jak również niewielkim błotku:), gdzie trzeba było być skupionym podczas zejścia,
Tam podświetliłem latarką najwiekszy wodospad, który łącznie ma 8,5m wysokości.
Dalej schodząc dalej powoli i uważnie co jakiś czas podświetlałem mniejsze malownicze wodospady Kaskady Rodła:). Był dosyć rwący nurt Białej Wisełki i było w nim dużo wody.
Jak skończyły się Kaskady Rodła już łagodnym zejściem szliśmy 3,5km wzdłuż szumiącego potoku Białej Wisełki, gdzie co jakiś czas podświetlałem latarką ciekawe małe progi wodne oraz fragmenty potoku:)
Wreszcie doszliśmy do końca szlaku do przystanku Wisła (Czarne Fojtula), skąd jeszcze ok. 1,5km przeszliśmy oświetloną drogą asfaltową wzdłuż Jeziora Czerniańskiego do końca naszej długiej (trochę męczącej, szczególnie przy zejściu z Baraniej Góry), bo liczącej 23km wędrówki do Willi "Wisełka" w Wiśle (Czarne).
Alina dała sobie doskonale radę:) w tych zmiennych warunkach:), tak samo jak ja prowadząc tą wędrówkę:)
Pogoda była ładna jak na jesień, z temperaturą ok. 10 stopni C, a w późniejszej porze ok. 5 stopni C.
W niedzielę spadł już śnieg w Wiśle, ale na krótko:) i było dużo zimniej.
Na drugi dzień poszliśmy na krótszą wędrówkę, najpierw do zapory wodnej Wisła- Czarne a potem z Wisły na Trzy Kopce Wiślańskie i Orłową do Ustronia.

Barania Góra (1220)- jeat to szczyt w Beskidzie Śląskim w kształcie kopuły o wysokości 1220 m n.p.m., drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma.
Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.
Na zachodnich zboczach Baraniej Góry wypływają potoki źródłowe Biała Wisełka i Czarna Wisełka, największej rzeki w Polsce- Wisły.
Potoki Biała Wisełka i Czarna Wisęłka łaćzą się wpływając do Jeziora Czerniańskiego a dalej łączą się w potokiem Malinka twaorząc rzekę Wisłę.
Na jej szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa, oferując panoramę gór trzech państw: Polski, Czech i Słowacji.
Widok z niej obejmuje: Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Tatry, Góry Choczańskie, Małą Fatrę, Góry Strażowskie, Jaworniki i Beskid Śląsko-Morawski, a przy szczególnie dobrej widoczności nawet Jesioniki należące już do Sudetów.
Na polanie Przysłop pod Baranią Górą (900 m n.p.m.) znajduje się schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą.

Magurka Wiślańska (1129)- jest to szczyt w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, pierwszy na północ od szczytu Baraniej Góry.
Na grzbiecie tym występują liczne wychodnie skalne w postaci ciągów ambon, grzybów skalnych czy pojedynczych, wystających z podłoża głazów.
Zachodnie stoki Magurki Wiślańskiej, opadające ku dolinie Białej Wisełki.

Cienków- jest to długi na ok. 8km grzbiet górski w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, odgałęziający się w Zielonym Kopcu w kierunku południowo- zachodnim od głównego grzbietu pasma, gdzie znajduje się Barania Góra (1220).
Rozdziela doliny: Malinki na północy oraz Białej Wisełki, a niżej Wisły (Czarnej Wisełki) na południu.
Grzbiet opada kilkoma wyraźnymi progami, których spiętrzenia noszą nazwy: Cienków Wyżni (957 m n.p.m.), Cienków Postrzedni (867 m n.p.m.) i Cienków Niżni (720 m n.p.m.). Grzbiet częsciowo pokryty jest malowniczymi polanami, skad widać ciekawe panoramy na okolicę.
Na północnym zboczu Cienkowa Niżniego znajduje się Stacja Narciarska "Cieńków" z wyciągiem krzesełkowym i wyciągami talerzykowymi oraz trasami zjazdowymi.
Na północnym zboczu zakończenia grzbietu Cienkowa, wbijającego się w widły Wisły i Malinki, znajduje się Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

Wodospad "Kaskady Rodła" w Dolinie Białej Wisełki- jest to grupa 25 naturalnych wodospadów i progów wodnych na Bialej Wisełce, powstałych na stopniach skalnych, wymodelowanych dzięki erozji rzecznej na stokach Baraniej Góry.
Wysokość wodospadów waha się od 0,5 do 5 metrów.
Po drodze do Kaskad Rodła, nad korytem Białej Wisełki można zobaczyć flisz karpacki czyli kamienne ściany utworzone z naprzemianlegle ułożonych warstw skał osadowych pochodzenia morskiego.
Trasa do wodospadów jest częścią ścieżki przyrodniczej, biegnącej m.in. na Baranią Górę.
Trasa biegnie 3,5km wzdłuż koryta Białej Wisełki. Przez 90% drogi idzie się po asfalcie.
Dopiero pod koniec trasy, gdy odbija się w prawo i wspina się po górę (w stronę Baraniej Góry) zaczyna się trudny odcinek, bez asfaltu po kamieniach i błocie.
Tutaj zaczynają się już Kaskady Rodła, ale te największe i najładniejsze są na samej górze.
Są to dwie kaskady tworzące główny wodospad o łącznej wysokości 8,5m (3,5m i 5m). Są to najwyższe wodospady Beskidu Śląskiego.
Odsłaniające się w progach wodospadów skały reprezentują tzw. flisz karpacki, wykształcony w dwojaki sposób: niżej położone progi rozwinięte są na tzw. warstwach godulskich (drobnoławicowe piaskowce i łupki), natomiast wyżej położone progi założone są na tzw. warstwach istebniańskich (masywne piaskowce i zlepieńce)- te wodospady są wyższe i atrakcyjniejsze (właściwe Kaskady Rodła).

Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle (Malince)- jest to duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K120 i rozmiarze HS 134, zlokalizowana na północnym stoku zakończenia grzbietu Cienków w Wiśle-Malince, na wysokości około 620 m n.p.m., nad potokiem Malinka, przy drodze wojewódzkiej.
Oficjalna pojemność trybun obiektu wynosi 8 000 miejsc, z czego 1 233 stanowią miejsca siedzące.
Obiekt wyposażony jest w nawierzchnię igelitową, mrożone tory najazdowe, sztuczne oświetlenie oraz wyciąg krzesełkowy.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Wisła (Malinka)- przys. za szkocznią
Zdjęcie małe Wisła (Malinka)
Zdjęcie małe Wisła (Malinka)
Zdjęcie małe Widownia skoczni im. A. Małysza
Zdjęcie małe Widownia skoczni im. A. Małysza
Zdjęcie małe Widownia skoczni im. A. Małysza
Zdjęcie małe Widownia skoczni im. A. Małysza
Zdjęcie małe Widownia skoczni im. A. Małysza
Zdjęcie małe Widownia skoczni im. A. Małysza
Zdjęcie małe Skocznia narciarska im. A. Małysza
Zdjęcie małe Skocznia narciarska im. A. Małysza
Zdjęcie małe Skocznia narciarska im. A. Małysza
Zdjęcie małe Skocznia narciarska im. A. Małysza w Wiśle (Malince)
Zdjęcie małe Skocznia narciarska im. A. Małysza w Wiśle (Malince)
Zdjęcie małe Skocznia narciarska im. A. Małysza w Wiśle (Malince)
Zdjęcie małe Skocznia narciarska im. A. Małysza w Wiśle (Malince)

Zdjęć:524 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ] [ 28 ] [ 29 ] [ 30 ] [ 31 ] [ 32 ] [ 33 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.