ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 9

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 16-08-2022 11:36 (czasu letniego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 30.03.2019 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Beskidzie Śląskim na trasie Ustroń- Leśny Park Niespodzianek- Równica- Ustroń

Zrealizowana trasa:
Ustroń (Centrum/PKS)- bez szlaku- Ustroń (Urząd Miasta)- szlak żółty uzdrowiskowy- Ustroń Zdrój (PKP)- szlak czerwony/szlak żółty- Ustroń (Zawodzie: ul. Gościeradowiec)- bez szlaku- bez szlaku- Ustroń (Zawodzie- kościół pw. Chrystusa Króla Wszechświata z pomnikiem Chrystusa Króla)- Ustroń (Zawodzie: ul. Sanatoryjna)- Ustroń (Zawodzie: ul. Zdrojowa)- szlak żółty uzdrowiskowy- Leśny Park Niespodzianek (+zwiedzanie parku)- szlak żółty uzdrowiskowy- szlak czerwony- Kamienny Ołtarz/Kamień Ewangelików- „Gościniec Równica”- szlak żółty- Restauracja „Dwór Skibówki”- szlak żółty- Równica (884)- szlak czerwony- Górski Park „Rownica”/całoroczny tor saneczkowy- szlak czerwony- be szlaku- Ustroń (Zawodzie: ul. Skalica)- Ustroń (most na Wiśle)- szlak niebieski- Ustroń (Bulwary Wiślane)- bez szlaku- Amfiteatr- Park Zdrojowy- Muzeum Ustrońskie- Ustroń (Centrum/PKS)
Długość trasy: 15,6km Przewyższeń (suma podejść): 649m Czas przejścia: 7godz.

OPIS:

Była to pierwsza moja wędrówka górska w 2019r. na początek sezonu (jak czasami mówi Misty do widowni, podczas śpiewania swoich koncertów: "Pojechali..."). Był to jednocześnie 9 zdobyty szczyt z 15 szczytów do Małej Korony Beskidów (Beskid Żywiecki, Beskid Śląski i Beskid Mały, będącą pod patronatem Oddziału PTTK w Bielsku- Białej).
Podczas wędrówki testowałem też nowe okulary w góry i nowe buty górskie, które będę używał w Tatrach, widziałem też klubowy autobus drużyny piłkarskiej Piast Gliwice, na parkingu jednego z hoteli w Ustroniu (Zawodzie).
Spotkałem też kolejnego faceta, który biega po górach, było też wielu ojców wędrujących z dziećmi po górach, mam było mniej, jak również ojców jeżdżących rowerami z dziećmi na Bulwarach Wiślańskich...
Szedłem trochę z takimi dwiema paniami i córką jednej z nich, gdzie jedna wymyśliła, że na rocznice ślubu pojedzie z mężem motorem w jakieś góry powędrować sobie z nim:).
Wędrówkę rozpocząłem od przystanku Ustroń (Centrum), gdzie wysiadłem i poszedłem w stronę Urządu Miejskiego, z tyłu którego był pomnik ku czci poległych żołnierzy AK, a przed budynkiem znajdował sie ciekawy plac z wazami z kwiatami dookoła kamiennych waz oraz amfiteatr z dekoracją ze starego zdjęcia z lat 20- stych XXw. z Ustronia.
Po oglądnięciu UM i okolic udałem się do Informacji Turystycznej, gdzie zaopatrzyłem się w mapę okolic i poszedłem dalej szlakiem żółty i czerwonym, obok przystanku kolejowego Ustroń Zdrój, do kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata z dużą rzeźbą Jezusa Chrystusa i kilku innych mniejszych fogur, min. kardynała Stefana Wyszyńskiego o św. Jana Pawła II oraz Matki Boskiej.
Dalej poszedłem bez szlaku ulicami Sanatoryjną i Zdrojową aż do Leśnego Parku Niespodzianek, gdzie co jakiś czas było widać Wielka i Małą Czantorie.
W Leśnym Parku Niespodzianek ogladałem na wolnym wybiegu daniele, muflony, jelenie oraz alpaki, ktore można było karmić, jak również świnie wietnamskie, dziki, szopa pracza, muła, kozy i żubry oraz ptaki drapieżne (orły, sokoły, jastrzębie i inne) i sowy, oraz domki w Aleji Bajkowej, gdzie w każdym z domków były ruchome lalki z różnych bajek i było słychać fragmenty bajek.
Były również dwa miejsca widokowe, gdzie można było podziwiać Wielką Czantorię i Małą Czantorię.
Po zwiedzeniu parku szedłem bez szlaku wśród hoteli Ustronia (Zawodzia) w kształcie piramidek do szlaku czerwonego.
Dalej wędrowałem wzdłuż malowniczej doliny potoku Gościeradowiec aż do Kamienia Ewangelików, a następnie do dawnego schroniska PTTK "Gościniec Równica", które znajowało się na polance pod Równicą.
W Gościńcu zjadłem pysznego placka, a z wnętrza budynku było widać ciekawe widoki na okolice i dodatkowo na każdym ze stolików były świeże tulipany.
Po posileniu się powędrowałem dalej polaną na Równicę, gdzie w górnej części polany były ładne panoramy na okolicę:)
Po 15 minutach idąc przez las doszelem do szczytu Równica (884), gdzie znajduje się tablica z nazwą szczytu a niedaleko niej jest odsłonięty niewieliki obszar wycięty z drzew, gdzie można było podziwiać Błatnią, Stołów i Klimczok oraz inne szczyty Beskidu Śląskiego, z których część była jeszcze ośnieżona.
Następnie zszedłem z Równicy i idąc koło "Gościńca Równica" doszedłem, do nieopodal położonego letniego toru saneczkowego w Górskim Parku Równica, skąd były piękne widoki na okoliczne góry.
Po kilku minuatch schodziłem dalej w dół po szlaku czerwonych, aż do ul. Skalica, gdzie skręciłem ze szlaku i poszedłem wzdłuż ul. Skalica, pod zboczem góry Skalica (487), aż do mostu na rzece Wisła, skąd było widać Równicę.
Po zejściu z mostu poszedłem wzdłuż Bulwarów Wiślanych i rzeki Wisły, aż do Parku Kuracyjnego z Amfiteatrem, gdzie zakończyłem wycieczkę na przystanku Ustroń (Centrum) koło Muzeum Ustrońskiego i Parku Kuracyjnego.
Pogoa była ładna jak na początek wiosny, ale ostre słońce przeszkadzało w robieniu dobrych zdjęć, nie było śniegu na Równicy i ogólnie wycieczka przebiegła bez problemu.
Jedynym problemem było to, że w pewnym miejscu za kościołem znikł szlak do Leśnego parku Niespodzianek i musiałem iść ulicą bez szlaku.

Leśny Park Niespodzianek- położony jest w uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia (Zawodzie). To nietypowy ogród zoologiczny, pozwalający na obcowanie z naturą i przyrodą w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego rozciągającego się na południowym stoku Równicy.
W parku można zobaczyć swobodnie poruszające się muflony i daniele oraz alpaki, które turysta może karmić z ręki.
W parku można zoabczyć również świnie wietnamskie (czarne), króliki, kozy, dziki, jelenie szlachetne, jelenie wschodnie, żubry, sarny, żbiki, jenoty, szopy pracze, króliki i muł.
Największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów. Można tutaj zobaczyć: bielika amerykańskiego, orła stepowego, orła sawannowego, myszołowa, sokoły, sowy (puchacz syberyjski, puchacz wirginijski, płomykówka i inne), orły przednie, białozór, raróg, pustułki, kanie, aguje i jastrzębie.
Park to edukacja i rekreacja. Jedna ze ścieżek wyposażona została w plansze edukacyjne i poglądowe z dziedziny fauny i flory, na końcu której znajduje się Centrum Przyrodniczo Leśne z eksponatami i multimedialnym wyposażeniem.
Na skraju parku jest jeszcze zagroda żubrów.
Do części rekreacyjnej zaliczyć możemy Aleję Bajkową z ruchomymi ekspozycjami znanych nam bajek oraz rozbudowany plac zabaw.
W Aleji Bajkowej e się 11 drewnianych domków z lalkami z różnych bajek, od Smerfów, Czewonego Kapturka, po Bolka i Lolka. Większość figurek porusza się po przyciśnięciu przycisku. Jednocześnie słychać muzyczkę i fragment treści bajki.
Dzieci mogą obejrzeć też ruchomą ekspozycję Ptasie Wesele – radosne piosenki i poruszające się figurki ptaszków.
Sa też dwa punkty widokowe, gdzie widać ładną panoramę Małej Czantorii i Wielkiej Czantorii.

Kamienny Ołtarz/Kamień Ewangelików- znajduje się na zachodnim stoku Równicy. Jest to kamienny ołtarz z wyrytym krzyżem i datą oraz datą 1654- 1709.
W miejscu tym w latach 1654- 1709r. odbywały się tajne nabożeństwa luterańskie w czasie kontreformacji, odprawiane przez wędrownych duszpasterzy, dochodzących ze Słowacji czy też tych części Śląska, gdzie Kościół mógł wówczas legalnie działać.
Obecnie odprawiane są tu leśne nabożeństwa. Przy ołtarzu jest też źródełko.

Równica (884)- jest to zalesiony szczyt górski, który leży w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy. Z jednego miejsca sa ciekawe widoki na Błatnią, Stołów, Klimczok i inne szczyty.
Nazwa góry pochodzi od równego, prawie zupełnie poziomego odcinka grzbietu (na długości ponad 1 km) na południowy-wschód od szczytu.
Na podszczytowej polanie zmajduje się dawne schronisko PTTK- "Gościniec Równica". Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na Czantorię Wielką (995), Orłową(813) i położony poniżej Ustroń.
Powyżej dawnego schroniska znajduje się restauracja "Zbójnicka Chata" w odremontowanej 200 letniej chacie z potrawami regionalnymi.
Poniżej dawnego schroniska również w przebudowanej chacie góralskiej z 1793r. znajduje się druga regionalna restauracja "Koliba pod Czarcim Kopytem", gdzie specjalnością jest grzane piwo lub wino sporządzone wg XVIII- wiecznej receptury. We wnętrzach m.in. jest sala Pysk Diabła i Żarna do mielenia grzechów ludzkich.
Nieco dalej przy letnim torze saneczkowym w Parku Równica, również można zobaczyć ładne widoki na Wielką Czantorię, Orłową i Ustroń oraz okoliczne góry.

„Gościniec Równica”- znajduje się na podszczytowej polanie na wysokości (785 m n.p.m.), jest byłym schroniskiem górskim PTTK, obecnie "Gościniec Równica.
Utworzone było w 1927r., i było drugim polskim schroniskiem w Beskidzie Śląskim. Jego wygląd nawiązuje do architektury regionalnej.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Ustroń (Centrum)
Zdjęcie małe Ustroń (Centrum)
Zdjęcie małe Ustroń (Centrum)
Zdjęcie małe Ciekawe ogłoszenie
Zdjęcie małe Widok z Ustronia (Centrum)
Zdjęcie małe Park przy Urządzie Miasta
Zdjęcie małe Pomnik ofiar obozów
Zdjęcie małe Pomnik ofiar obozów
Zdjęcie małe Pomnik ofiar obozów
Zdjęcie małe Pomnik ofiar obozów
Zdjęcie małe Park przy Urzędzie Miejskim
Zdjęcie małe Urząd Miasta w Ustroniu
Zdjęcie małe Urząd Miasta w Ustroniu
Zdjęcie małe Urząd Miasta w Ustroniu
Zdjęcie małe Urząd Miasta w Ustroniu
Zdjęcie małe Urząd Miasta w Ustroniu

Zdjęć:383 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ]