ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 10

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 16-08-2022 12:22 (czasu letniego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 28.10.2016 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Beskid Wyspowy na trasie Szczawa (Bukówka)- Wodospad Spad- Polana Stumorgowa- Mogielica- Krzystonów- Kutrzyca- Jasień- Lubomierz (GS)

Zrealizowana trasa:
Szczawa- Bukówka (szkoła/PKS)- szlak niebieski- bez szlaku- Wodospad Spad- bez szlaku- Bukówka (most)- Koszarki- Przełęcz Pod Małym Krzysztonowem (880)- Polana Stumorgowa– Mogielica (1071)/wieża widokowa- krzyż papieski- Polana Stumorgowa- Przełęcz Pod Małym Krzysztonowem (880)- szlak żółty- Mały Krzysztonów (984)- Polana Broda- Krzysztonów (1012)- Polana Duży Krzysztonów- Polana Wały/ skrzyżowanie szlaków- Kutrzyca (1051)- Polana Skalne- Jasień (1062)- szlak żółty- Miznówka (969)- Polana Pustki- polana na Przełęczy Przysłopek (770)- Myszyca (871)/zbocze- Nowa Polana- szlak żółty- bez szlaku- Lubomierz (GS/PKS)
Długość trasy: 14,9km Przewyższeń (suma podejść): 957m Czas przejścia: 7godz.

OPIS:

Polana Stumorgowa- znajduje się na długim grzbiecie łączącym Mogielicę z Krzystonowem, na wysokości ok. 1000 m n.p.m.
Jest największą polaną w całym Beskidzie Wyspowym, a jej nazwa pochodzi od dawnej jednostki miary powierzchni zwanej morgiem.
Z Polany Stumorgowej można zobaczyć od południowego wschodu: Modyń, pasmo Radziejowej, Dzwonkówkę, w dole Halę, Wielki Wierch i Kiczorę Kamienicką, w głębi Małe Pieniny i Pieniny, a na prawo od nich pasmo Lubania.
W kierunku południowym widać pasmo Gorców z szczytami: Kudłonia, Kiczory i Turbacza.
Poniżej nich widoczne płaskie grzbiety Jasienia i Krzysztonowa. W kierunku południowo- zachodnim i zachodnim doskonale widoczne są: Luboń Wielki, Ogorzała, Szczebel, Ćwilin, Łopień, Lubogoszcz, Śnieżnica, Ciecień.
Ponad wszystkimi tymi szczytami widać Tatry i szczyt Babiej Góry.

Krzysztonów (1012)- jest to zalesiony szczyt w centralnej części Beskidu Wyspowego. Jego długi grzbiet rozciąga się od Jasienia do przełęczy Przysłopek pod Mogielicą.
Krzysztonów ma dwie kulminacje- wyższą zachodnią Krzysztonów (1012) z polaną Duży Krzysztonów i nieco niższą wschodnią, tzw. Mały Krzystonów (984) z polanką Broda.
Na zboczu zachodnim znajduje się osiedle góralskie Palenica (jedno z najwyżej położonych w Beskidzie Wyspowym) oraz przy zielonym szlaku widokowa polanka Dolny Krzysztonów (850).
Pod głównym szczytem Krzysztonowa (1012), na polanie Wały, funkcjonuje latem studencka Baza Namiotowa PTTK prowadzona przez Oddział Międzyuczelniany PTTK i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic.

Kutrzyca (1051)- znajduje się na grzbiecie pomiędzy Krzysztonowem a Jasieniem, bardzo blisko Jasienia (w odległości ok. 300m).
Pomiędzy wierzchołkami Kutrzycy i Jasienia, na ich wschodnich zboczach, znajduje się duża Polana Skalne z dobrze zachowanym, dużym szałasem.
Z polany tej i grzbietu łączącego obydwa szczyty rozciągają się szerokie widoki. Dobrze widać stąd pobliską Mogielicę i jej dwie polany Stumorgi i Wyśnikówkę.
Na prawo od Mogielicy kolejno widoczne są: Cichoń z Ostrą, Modyń, Hala, Wysoki Wierch i Kiczorę Kamienicką z masztem przekaźnikowym oraz Pieniny i Gorce.

Polana Skalne- jest to widokowa polana między Jasieniem a Kutrzycą.
Z polany Skalne widać Mogielicę z jej olbrzymią Polaną Stumorgową, a na prawo od niej Cichoń, Ostrą, Modyń, Halę, Wysoki Wierch i Kiczorę Kamienicką z masztem przekaźnikowym oraz Gorce i Pieniny.

Jasień (1062)- jest to trzeci co do wysokości szczyt w Beskidzie Wyspowym. Główny grzbiet Jasienia biegnie od Krzysztonowa (1012) do Kiczory/Kobylicy (901).
Jasień jest zalesiony.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Szczawa- Bukówka (szkoła/PKS)
Zdjęcie małe Szczawa- Bukówka
Zdjęcie małe Szczawa- Bukówka
Zdjęcie małe Szczawa- Bukówka
Zdjęcie małe Widok na Mogielicę (1170)
Zdjęcie małe Szczawa- Bukówka
Zdjęcie małe Mapa
Zdjęcie małe Tablica informacyjna
Zdjęcie małe Tablica informacyjna
Zdjęcie małe Wejście na szlak w Bukówce
Zdjęcie małe Do Wodospadu Spad
Zdjęcie małe Rzeka Mszanka
Zdjęcie małe Do Wodospadu Spad na rzece Mszanka
Zdjęcie małe Wodospad Spad na rzece Mszanka
Zdjęcie małe Wodospad Spad na rzece Mszanka
Zdjęcie małe Wodospad Spad na rzece Mszanka

Zdjęć:408 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ]