ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 9

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 16-08-2022 11:35 (czasu letniego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 1.08.2015 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Beskid Żywiecki na trasie Zawoja (Markowa)- Schronisko PTTK Markowe Szczawiny- Perć Akademików- Babia Góra- Sokolica- Perć Przyrodników- Przełęcz Krowiarki

Zrealizowana trasa:
Zawoja (Markowa/PKS)- Schronisko Markowe Szczawiny- Górny Płaj- Skręt Ratowników- Perć Akademików- Babia Góra/Diablak (1725)- Gówniak/Wołowe Skały (1617)- Kępa (1521)- Sokolica (1367)- Perć Przyrodników- Szkolnikowe Rozstaje- Mokry Stawek- Przełęcz Krowiarki (1012)
Długość trasy: 12,6km Przewyższeń (suma podejść): 1046m Czas przejścia: 6godz.

OPIS:
Perć Akademików (Akademicka Perć)- jest to znakowany na żółto turystyczny szlak pieszy w masywie Babiej Góry.
Zaczyna się od Skrętu Ratowników leżącego na Górnym Płaju, w niewielkiej odległości od schroniska na Markowych Szczawinach i poprowadzony jest po najbardziej stromej, północnej stronie szczytu Babia Góra (Diablaka).
Na najtrudniejszym odcinku, zamontowane są łańcuchy i klamry. Są one nie tylko ułatwieniem dla podchodzących turystów, ale także dużą atrakcją i urozmaiceniem trasy. Jest to jedyny szlak w Beskidach z takimi ułatwieniami. Perć Akademików jest szlakiem jednokierunkowym przeznaczonym tylko do podchodzenia. Ze względu na zagrożenie lawinowe jest zamykany zimą.
Najtrudniejszym miejscem na szlaku jest ośmiometrowej wysokości pionowa ściana o nazwie Czarny Dziób, na którą trzeba się wspiąć. Przejście to jest zabezpieczone łańcuchem i sześcioma klamrami. Znajduje się na wysokości około 1540m.n.p.m.
Szlak mimo niewielkiej długości– jest jednym z najciekawszych i najtrudniejszych w polskich Beskidach. Wyznakowany został 11 czerwca 1925 roku przez Władysława Midowicza.

Perć Przyrodników- jest to szlak męczący i stromy o długości 1,4km, ale bardzo urokliwy i tajemniczy, który rozpoczyna sie na Szkolnikowych Rozstajach i wiedzie przez ścisły rezerwat prastarej kniei babiogórskiej szlakiem zielonym aż na urwisko skalne na Sokolicy.
Dalej można albo zejść szlakiem czerwonym do Krowiarek albo iść na Babią Górę.

Markowe Szczawiny- jest to niewielka poalna, położona na północnych stokach Babiej Góry na wysokości 1180 m n.p.m., na której znajduje się schronisko PTTK "Markowe Szczawiny".
Oprócz schroniska turystycznego na polanie znajduje się także budynek, mieszczący dawniej dyżurkę GOPR (tzw. GOPR-ówka- obecnie niewielkie muzeum z wystawą dotyczącą historii turystyki w okolicach Babiej Góry.
Dawniej była częścią większej hali o nazwie Markowa Hala. Nazwa wywodzi się od właściciela nieznanego Marka z Zawoi. Drugi człon nazwy wywodzi się od szczawiu alpejskiego, do dziś obficie rosnącego w miejscach po dawnych koszarach, czemu sprzyja wysoka zawartość związków azotu (pozostałość po odchodach owiec).
Przed laty wypasano na polanie owce, a miejsca, w których rósł szczaw alpejski (na pasterskich halach będący chwastem) nazywano szczawinami.

Diablak/Babia Góra (1725)- nazywana jest "Krolową Beskidów" i jest najwyższym szczytem w Masywie Babia Góra.
Babia Góra słynna jest z tego, że jest tam bardzo zmienna pogoda, przez co istnieje możliwość pobłądzenia w przypadku mgły. Dodatkowo wyjście może utrudniać wiejący tu często silny wiatr. Babia Góra zwana jest „Kapryśnicą” i “Matką Niepogód” ze względu na bardzo zmienną pogodę na szczycie.
Pochodzenie nazwy Babia Góra tłumaczą liczne legendy ludowe. Jedna z nich mówi, że jest to kupa kamieni wysypanych przed chałupą przez babę– olbrzymkę, według innej to kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego. Według innych legend nazwa góry pochodzi od tego, że w jaskiniach pod tą górą zbójnicy ukrywali swoje branki. Nazwa może też mieć powiązanie z niektórymi znaczeniami słowa baba (rodzaj ciasta lub kamienny posąg kultowy).

Mokry Stawek- jest to jeziorko osuwiskowe leżące na wypłaszczeniu we wschodniej części Masywu Babiej Góry, na północnych stokach Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim.
Jest to największy naturalny zbiornik wodny w masywie babiogórskim.

Przełęcz Krowiarki/Lipnicka (1012)- jest to przełęcz w Masywie Babiej Góry oddzielająca masyw Babiej Góry od Pasma Policy.
Na przełęczy znajduje się polana Krowiarki, na której dawniej wypasano krowy. Nazwa pochodzi od ludowego określenia krowiarki oznaczającego pasterki wypasające krowy. Dawniej przełęcz nazywana była Lipnickim Siodłem lub Przełęczą Lipnicką.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Mapa Masywu Babiej Góry
Zdjęcie małe Informacje o Babiogórski PN
Zdjęcie małe Zawoja (Markowa)
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin
Zdjęcie małe Szlak do Markowych Szczawin

Zdjęć:347 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ]