ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 9

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 16-08-2022 11:12 (czasu letniego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 15.06.2019 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Beskid Żywiecki na trasie Korbielów- Hala Uszczawne- Hala Miziowa- Pilsko- Schronisko PTTK "Na Rysiance"

Zrealizowana trasa:
Korbielów (Schronisko PTTK „Chata Baców”)- szlak zielony- Korbielów (Zajazd Smrek)- szlak niebieski- Przełęcz Przysłopy (847)- szlak czarny- Hala Malorka- Malorka/Uszczawne Niżne (1051)- Hala Uszczawne- Uszczawne Wyżne (1145)- szlak zielony- Hala Jodłowcowa/Hala Górowa- Skałka (1253)- Hala Miziowa- Schronisko PTTK „Na Hali Miziowej”- szlak żółty- Turnia- Hala Słowikowa- Pilsko/Góra Pięciu Kopców (1535)- szlak zielony- Pilsko (1557)/Słowacja- szlak zielony- Pilsko/Góra Pięciu Kopców (1535)- szlak czarny- Hala Słowikowa- szlak czarny- Wyciąg- Hala Miziowa- Schronisko PTTK „Na Hali Miziowej”- szlak czerwony- Hala Cebulowa- Tanecznik- Munczolik/Szczawina (1356)/zbocze- Przełęcz Cudzichowa (1302)- Palenica/Brts (1339)- Trzy Kopce (1216)- Hala Rysianka- Schronisko PTTK „Na Rysiance” (+zachód słońca)
Długość trasy: 18,6km Przewyższeń (suma podejść): 1309m Czas przejścia: 9godz.

Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców
Zdjęcie małe Schronisko PTTK „Chata Baców

Zdjęć:528 [ aktualna ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ]

[ 20 ] [ 21 ] [ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ] [ 28 ] [ 29 ] [ 30 ] [ 31 ] [ 32 ] [ 33 ]

OPIS:

Po miesięcznej przerwie ponownie zawitałem w góry, tym razem do Beskidu Żywieckiego. Wycieczkę rozpocząłem w piętk, gdzie po pracy pojechałem dwoma busami, najpierw do Krakowa a potem do Korbielowa. O godz. 22:30 byłem w schronisku PTTK "Chata Baców" w Korbielowie, gdzie w pokoju nr 2 przespałem się.
O godz. 7:00 wyszedłem na szlak, który na początku prowadził przez Korbielów obok Zajazdu Smrek a dalej szlakiem niebieskim do Przełęczy Przysłopy (847). Po drodze spotkałem na szlaku małą żabkę:).
Od przełęczy poszedłem cały czas przez las do częściowo zalesionej Hali Malorka, w której co jakiś czas już było widać Babią Górę i kilka szczytów z Beskidu Żywieckiego.
Jednak to co zobaczyłem na rozległej i bardzo widokowej Hali Uszczawne było czymś niesamowitym. Z tej Hali było widać Masyw Babiej Góry, Masyw Pilska, Masyw Romanki i okoliczne szczyty Beskidu Żywieckiego.
Podobne widoki było widać ze szczytu Uszczawno Górne (1145), jednak bardziej rozległe niż na hali.
Dalsza część trasy przebiegała przez las i częsciowo przez skałki, gdzie czasami było widać przeważnie widok na Pilsko i Babią Górę.
Przeszedlem również przez malownicza Halę Jodłowcową i dotarłem do ogromnej Hali Miziowej, skąd sa nieziemskie widoki na Babią Górę i inne szczyty Beskidu Żywieckiego.
Po nacieszeniu sie widokami poszedłem dosyć stromym szlakiem pod górę i dalej czasami dosyć wąskim szlakiem nad stromym zboczem, po turniach z kosodrzewiną i rozległymi widokami na Beskid Żywiecki.
Doszedłem na Górę Pięciu Kopców (1535), która jest jednym z dwóch szczytów Pilska, tutaj jest też granica Polsko- Słowacka i piękne widoki na Beskid Żywiecki i na Babią Górę.
Po krótkiej chwili idąc przez kosodrzewinę doszedłem do właściwego szczytu Pilska (1557), znajdującego się po stronie Słowackiej.
Na Pilsku (1557) jest duża polanka, na której jest krzyż z ołtarzen i tabliczka informacyjna z nazwą szczytu i dwoma kopcami usypanymi z kamieni. Z Pilska roztaczają się dosyć ładne widoki na okoliczny Beskid Żywiecki i Babią Górę.
Z Pilska ponownie zszedłem na Górę Pięciu Kopców (1535) i udałem się szlakiem czarnym bardzo stromym zejściem w dół oraz bardzo widokowym, na poczatku przez kosodrzewinę i Halę Słowikową a później cały czas stromo w dół Halą Miziową z pięknymi widokami na Halę Miziową i Beskid Żywiecki.
Po zjedzeniu ciepłej zupy w schronisku PTTK "Na Hali Miziowej" poszedłem szlakiem czerwonym przez las i jagodziska przez kilka stromych gór, gdzie na jednej z przełęczy było widać Halę Uszczawne.
Ze szczytu Palenica zszedłem przez las na początku stromo a potem cały czas płasko aż do szczytu Trzy Korony.
Dalej już było łagodniejsze zejście a później już cały czas pod górę szlakiem z ładnymi widokami i szczególnie ciekawym widokiem na Masyw Pilska.
o 19:30 dotarłem na Halę Rysiankę, gdzie w schronisku PTTK "Na Rysiance" zjadłem ciepłą zupę- żurek i zamówiłem nocleg. Jednocześnie zadzwoniłem i odwołałem nocleg w schronisku PTTK "Chata Baców" w Korbielowie, bo nie byłbym w stanie tam dojść w tym dniu.
Wieczorem przed zaśnięciem oglądałem piękny zachód słońca na Hali Rysianka.
Kiedy tam jestem zawsze są fajne widoki:) i pogoda.

Pilsko (1557)[Słowacja]- jest to drugi co do wysokości szczyt Beskidu Żywieckiego po Babiej Górze. Sam szczyt znajduje się już po słowackiej stronie, kilka minut drogi od granicy przebiegającej przez Górę Pięciu Kopców (1542)- najwyższego punktu masywu Pilska po polskiej stronie.
Często nazwą Pilsko obejmuje się nie tylko jego główną kulminację (1557), w całości leżącą po stronie słowackiej, ale również cały masyw.
Kopuła szczytowa Pilska jest płaska i rozległa. Zbudowana jest z piaskowców magurskich. W górnych partiach występuje naturalnego pochodzenia kosodrzewina, stanowiąca w tym masywie najwyższe piętro roślinności.
Szczyt porośnięty jest kępami kosodrzewiny i trawą, oraz pokryty rumoszem skalnym.
Na najwyższej kulminacji, po stronie słowackiej, znajduje się ołtarz polowy i krzyż ustawione przez mieszkańców orawskiej wsi Mutne (Słowacja).
Pilsko to dobry punkt widokowy na Tatry Wysokie i Niskie, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Małą i Wielką Fatrę, Góry Choczańskie, Beskid Orawski i przy dobrej widoczności Sudety.
U podnóża kopuły szczytowej (1270) na Hali Miziowej znajduje się schronisko PTTK.

Pilsko/Góra Pięciu Kopców (1535)- jest to drugi niższy wierzchołek właściwego Pilska (1557), położony od niego w odległości 200m.
Do Gory Pięciu Kopców mozna dojść np. szlakiem żółty przez turnie z kosodrzewiną, z ładnymi widokami na okolicę i Babią Górę.
Rozciąga się z niego rozległa przestrzeń Beskidu Śląskiego, Żywieckiego (szczególnie m Babiej Góry i inne) i Małego, a na południowym zachodzie odległe szczyty Tatr.

Hala Słowikowa- jest to polana na wysokości 1400- 1500m.n.p.m. na północnych stokach Pilska, która łączy się z Halą Miziową.
Przebiega przez nią stromy czarny szlak ze schroniska PTTK na Hali Miziowej na szczyt Pilska.
Oprócz tego, na Hali Słowikowej znajduje się najwyższy wyciąg orczykowy.

Hala Miziowa- jest to rozległa polana na północnym stoku Pilska w Beskidzie Żywieckim na wysokości ok. 1230– 1310m.n.p.m.
Nazwa hali pochodzi od jednego z 30 właścicieli z Korbielowa o nazwisku Mizia.
Większa część polany pokrywa rozległe spłaszczenie stokowe, powstałe w przeszłości w wyniku depozycji materiału dużego osuwiska. Powyżej znajduje się rozległa, płytka nisza osuwiskowa.
Na obszarze Hali Miziowej znajduje się wał osuwiskowy – miejsce akumulacji materiału skalnego.
Do Hali Miziowej przylegają jeszcze dwie inne hale: Hala Cebulowa i Hala Słowikowa.
Z Hali Miziowej znajdują się rozległe widoki na Beskid Żywiecki, w szczególności na Masyw Babiej Góry.
Na Hali Miziowej znajduje się schronisko PTTK "Na Hali Miziowej". Jest to najwyżej położone schronisko w polskich Beskidach (1274 m n.p.m.).
Z Hali Miziowej prowadzą wyciągi orczykowe na Pilsko/Góra Pięciu Kopców (1535) oraz szlaki górskie na Pilsko/Górę Pięciu Kopców (1535) oraz Pilsko (1557)- właściwy szczyt po stronie Słowackiej.

Hala Uszczawne- położona jest na wschodnich, podgrzbietowych stokach Uszczawnego Niżnego (1051).
Nazwa pochodzi od szczawiu alpejskiego, który zwykle rośnie na miejscach, w których stały koszary.
Z polany rozciąga się widok na wschód. W panoramie widokowej dominuje Babia Góra, Pilsko i pasmo Romanki.

Hala Jodłowcowa- jest to rozległa, nieco rozczłonkowana polana na północnym grzbiecie Pilska w Beskidzie Żywieckim.
Jej górny kraniec sięga po wspomniany grzbiet (ok. 1180 m n.p.m.) i graniczy z położoną niżej, po wschodniej stronie grzbietu Halą Górową.

Munczolik/Szczawina (1356)- jest to szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim (na Słowacji są Oravské Beskydy).
Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego pomiędzy Kopcem (1391) a Przełęczą Cudzichową (ok. 1300) oddzielającą go od Palenicy (1343).
Jest on niemal całkowicie zalesiony. Jedynie dolną część jego polskich, północno- zachodnich stoków nad Przełęczą Cudziechową zajmuje Hala Cudzichowa.
Na wschodnich stokach Munczolika za wąskim pasem lasu znajduje się po polskiej stronie niewielka polana Tanecznik.
Nazwa szczytu jest pochodzenia wołoskiego, pochodzi od słowa munczoł, munczolik i oznacza porośnięty lasem i dobrze wyodrębniony grzbiet lub szczyt.

Hala Rysianka- jest to rozległa polana w Beskidzie Żywieckim, położona na wschodnich i południowo- wschodnich zboczach Rysianki. Polana rozciąga się na wysokości od ok. 1150 do 1260 m n.p.m.
Hala Rysianka jest jedną z najbardziej widokowych hal w Beskidach. Panorama z niej obejmuje m.in. Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej pogodzie również Tatry i Małą Fatrę.
W pobliżu hali znajduje się "rezerwat Romanka", położony na stokach Romanki oraz "rezerwat Pod Rysianką"
Jej nazwa, podobnie jak nazwa szczytu, pochodzą od rysia.
W górnej części hali funkcjonuje Schronisko PTTK "na Hali Rysiance", którego początki działalności sięgają 1937r.

Autor zdjęć: Marcin Pyć