ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data dodania: 19.10.2017 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Gorce na trasie Rabka Zdrój (dworzec PKS)- Maciejowa- Stare Wierchy- Obidowiec- Suchora- Tobołów- Poręba Wielka (Koninki/Malarze)

Zrealizowana trasa:
Rabka Zdrój (dworzec PKS)- bez szlaku- Rabka Zdrój (tężnia solankowa)- Rabka Zdrój (Park Zdrojowy)- szlak czerwony- Tatarów (710)/zbocze- Polana Maciejowa/Maciejowa (815)- Polana Przysłop/Schronisko PTTK "Na Maciejowej"- Wierchowa (940)/zbocze- Bardo (948)- Jaworzyna Ponicka (995)/zbocze- Mnisko (947)- Przełęcz Pośrednie (918)- Polana Stare Wierchy/Schronisko PTTK "Stare Wierchy"- Groniki (1027)- Polana Młynarska- Obidowiec (1106)- szlak zielony- Przełęcz Pod Obidowcem- Polana Suchora/Suchora (1000)/zbocze- Polana Starmaszka- Tobołów (994)/Polana Tobołów- Tobołczyk (966)- Polana Jaworzyna Porębska- Poręba Wielka (Koninki- Malarze/PKS)
Długość trasy: 17,2km Przewyższeń (suma podejść): 844m Czas przejścia: 6godz.

OPIS:

Wspomniana wycieczka planowo miała przebiegać od Poręby Wielkiej- Koninek do Rabki Zdroju, ale w Krakowie zmieniłem zdanie i pojechałem do Rabki Zdroju i tym samym poszedłem z Rabki Zdroju do Poręby Wielkiej- Koninek.
Dzięki temu mogłem zwiedzić Tężnię solankową i Pijalnię wód w Parku Zdrojowym a przede wszystki zrobiłem piękne zdjęcia czerwonych róż skąpanych w kroplach rosy:).
Dodatkowo na szlaku na trzech polankach w tym na Polanie Przysłop widziałem pasące się owce i w jednym miejscu również kozy z bacą, z którym przez 30 minut prowadziłem ciekawą rozmowe na różne tematy. Wspomniany baca mówił na dziewczyny: "izaury":)
Od drugiego bacy dowiedziałem sie, że jego owce pasą się w ciągu roku najpierw w Bieszczadach na połoninach, potem
w Pieninach a na końcu w Gorcach.
W schronisku PTTK "Stare Wierchy" zjadłem oscypka i bunca oraz przypadkowo spotkałem faceta który biegał po górach,
a był.... ze Stalowej Woli i później pół wycieczki szliśmy razem i rozmawialiśmy sobie na różne tematy.
Później na Jaworzynie Porębskiej on pobiegł do Rabki Zdroju a ja cudem zdążyłem na ostatnieggo busa z Poręby Wielkiej (Konineki/Malarze) do Krakowa, byłem 2 minuty przed busem!!!!

Maciejowa (815)- jest to szczyt w Gorcach, leżący w grzbiecie biegnącym od Turbacza do Rabki-Zdrój, pomiędzy Tatarowem (710) i Wierchową (940). Jego stoki opadają do dolin potoków Poniczanka oraz Słonka.
Grzbiet Maciejowej oraz północne zbocza są odsłonięte i znajduje się na nich Polana Maciejowa.
Na północnym stoku znajduje się zespół wyciągów narciarskich, z których najdłuższy dociera w pobliże wierzchołka.
Z północnych stoków Maciejowej rozciągają się wspaniałe widoki na Babią Górę, Pasmo Polic oraz Beskid Makowski.
Ze szczytu Maciejowej łatwo dojść do Bacówki PTTK na Maciejowej, stoi ona około 1 km od samego szczytu.

Schronisko PTTK "Na Maciejowej"- jest to schronisko turystyczne PTTK w Gorcach, położone jna polanie Przysłop, na grzbiecie odchodzącym od Turbacza do Rabki.
Nazwa schroniska jest myląca, znajduje się ono bowiem około 1 km na południowy wschód od szczytu Maciejowej (815 m n.p.m.), na wysokości 852 m n.p.m.
Ze schroniska szeroka panorama widokowa od szczytu Wierchowej po Babią Górę. W dalszej perspektywie (przy dobrej pogodzie) widoczny jest łańcuch Tatr oraz słowackie góry Wielki Chocz i Mała Fatra.

Stare Wierchy (969) i Polana Stare Wierchy- znajdują się w głównym grzbiecie odchodzącym od Turbacza, w zachodniej częsci Gorców.
Na polanie, na wysokości 973m.n.p.m. znajduje się schronisko PTTK "na Starych Wierchach".
Po zachodniej stronie polany znajduje się kulminacja o wysokości 969 m.n.p.m., często na mapach zaznaczana jako szczyt.
Z polany widoki na Tatry i Babią Górę. Na polanie znajduje się duże skrzyżowanie szlaków turystycznych.

Obidowiec (1106)- jest to szczyt w głównym grzbiecie Gorców, który ciągnie się od Turbacza poprzez Rozdziele, Obidowiec, Groniki, Stare Wierchy, Jaworzynę, Skałkę, Obidową i Kulakowy Wierch do Przełęczy Sieniawskiej.
Z Obidowca odgałęzia się szlak przez Suchorę, Tobołów, Tobołczyk, Jaworzynę Porębską do Poręby Wielkiej Koninek/Malarze.
W rejonie wierzchołka znajduje się widokowa polana Obidowiec. Widać stąd dobrze Tatry i Beskid Wyspowy ale z roku na rok zarasta lasem.

Polana Suchora- wydłużona polana w Gorcach, położona na zboczach południowego grzbietu Suhory (1000), północnych zboczach Obidowca i płytkim siodle pomiędzy tymi szczytami.
Na jej górnej części znajduje się należące do Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Obserwatorium astronomiczne na Suhorze.
Z polany widać Gorce, Beskid Wyspowy i Pasmo Babiogórskie.

Tobołów (994)- jest to szczyt z polaną znajdujący się w bocznym grzbiecie odchodzącym na północ od Obidowca, na trasie między Porebą Wielką Koninki/Malarze a Obidowcem.
Zbocza Tobołowa są zalesione, ale w partiach szczytowych znajdują się trzy widokowe polany: Jaworzyna Porębska, polana Tobołów i polana Starmaszka.
Na polanie Tobołów znajduje się górna stacja kolei krzesełkowej „Tobołów” z Koninek, natomiast na polanie Starmaszka (zbocza wschodnie pomiędzy Tobołowem a Suhorą) znajdują się wyciągi narciarskie.
Z Tobołowa są ciekawe widoki w kierunku Turbacza i Beskidu Wyspowego (na Ćwilin i Śnieżnicę).

Tobołczyk (966)- jest to szczyt i polana znajdująca się niedaleko Tobołowa na szlaku z Obidowca do Poręby Wielkiej Koninek/Malarzy.
Sam wierzchołek Tobołczyka jest zalesiony ale po jego północnej stronie znajduje się polana Jaworzyna Porębska.
Na Tobołczyk można wjechać kolejka krzesełkową „Tobołów” z Poręby Wielkiej (Koninek).

Polana Jaworzyna Porębska- jest to polana na północnym grzbiecie Tobołczyka (969) w Gorcach. Z polany są ciekawe widoki na Beskid Wyspowy (Szczebel, Lubogoszcz, Ciecień, Starmachowski Groń, Śnieżnicę, Ćwilin, Łopień) i Beskid Makowski.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Dworzec Autobusowy w Rabce
Zdjęcie małe Most nad strumykiem
Zdjęcie małe Strumyk
Zdjęcie małe Szlak do tężni soalankowej
Zdjęcie małe Szlak do tężni soalankowej
Zdjęcie małe Znak informacyjny
Zdjęcie małe Szlak do tężni solankowej
Zdjęcie małe Alejka w Parku Zdrojowym
Zdjęcie małe Tężnia solankowa w Rabce Zdroju
Zdjęcie małe Tężnia solankowa w Rabce Zdroju
Zdjęcie małe Tężnia solankowa w Rabce Zdroju
Zdjęcie małe Tężnia solankowa w Rabce Zdroju
Zdjęcie małe Informacje o wodach źródlanych
Zdjęcie małe Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym w Rabce Zdroju
Zdjęcie małe Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym w Rabce Zdroju
Zdjęcie małe Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym w Rabce Zdroju

Zdjęć:408 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.