ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 3

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 30-11-2022 5:32 (czasu zimowego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 06.08.2021 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Masywie Śnieżnika na trasie Kletno (Wacówka)- zwiedzanie Jaskinii Niedźwiedziej- Kletno (Wacówka)

Zrealizowana trasa:
Kletno nad potokiem Kleśnica koło Stronia Śląskiego (Wacówka, ul. Kletno 16A)- szlak żółty- Kletno nad potokiem Kleśnica koło Stronia Śląskiego (skrzyżowanie/parking)- źródło Marianna- Kletno nad potokiem Kleśnica koło Stronia Śląskiego (Kamieniołom Kletno I)- bez szlaku/drogą- Kamieniołom Kletno II- bez szlaku/drogą- Jaskinia Niedźwiedzia- szlak żółty- mostek na potoku Kleśnica- Kamieniołom Kletno I- źródło Marianna -Kletno nad potokiem Kleśnica koło Stronia Śląskiego (skrzyżowanie/parking)- szlak żółty- Kletno nad potokiem Kleśnica koło Stronia Śląskiego (Wacówka, ul. Kletno 16A)
Długość trasy: 6,4km Przewyższeń (suma podejść): 189m Czas przejscia: 1godz. 40min.

Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe

Zdjęć: [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ]

OPIS:

W "Wacówce" były bardzo dobre warunki noclegowe, prawie jak w hotelu i mili właściciele, którzy mimo że nie rezerwują nolcegów na jedną noc to dla nas zrobili wyjątek. Również mąż właścicielki przywiózł nas swoim samochodem dzień wcześniej wieczorem ze Stronia Śląskiego do Kletna, jak i podwiózł dzisiaj nas z "Wacówki" w Kletnie po zwiedzaniu Jaskini Niedźwiedziej na przystanek autobusowy w Stroniu Śląskim.
Ciekawostką było też to, że tydzień wcześniej próbowałem zarezerować bilety wstępu na zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, ale dostałem odpowiedź, ze nie ma już wolnych miejsc na 2 kolejne tygodnie. Jednak nie poddałem się i napsiałem jeszcze jednego kratywnego emaila z prośbą o zarezerwowanie wejscia na ostatni dzień naszego pobytu na godz. 11:00. Po 2 dniach dostałem emaila, gdzie jaskinia zarezerwowała mi 2 bilety dla mnie i Blanki na zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, na godz. 12:20!!! Byliśmy wniebowzięci!!!
Przespaliśmy się w "Wacówce" w Kletnie i na drugi dzień zostawiliśmy mój plecak, wziąłem Blanki plecak i bilet z numerem rezerwacji zwiedzania i poszliśmy o 11:10 do Jaskini Niedźwiedziej.

Od 12:25 do 13:25 zwiedzaliśmy jaskinię z przewodnikiem w grupie 15 osobowej.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, natomiast głębokość to ponad 100 m. Zbudowana jest z marmuru.
Trasa turystyczna w jaskini liczy około 360 m, przy czym możemy na niej zobaczyć około 500 m jaskini. My zwiedziliśmy jaskinię w grupie 15- osobowej z przewodnikiem w 60min. Trasa turystyczna biegnie środkowym piętrem jaskini. Jest oświetlona i prowadzi wygodnym chodnikiem.
Wejście do Jaskini Niedźwiedziej znajduje się ok. 800 m n.p.m. W północnej części Masywu Śnieżnika na prawym zboczu doliny potoku Kleśnicy.
Trasa turystyczna zaczyna się od śluzy wejściowej chroni ona mikroklimat jaskini przed wpływami z zewnątrz. Trasa biegnie środkowym piętrem jaskini. Na trasie nie możemy dotykać szaty naciekowej.
Jest pierwszaą jaskinią w Polsce, którą mogą zwiedzać osoby niepełnosprawne na wózku.
Poniżej przedstawiłem poszczególone miejsca zwiedzania jaskini:

1. Śluza wejściowa, Wielka Szczelina. Nad głowami możemy zobaczyć tzw. strop wodny - został on wyżłobiony przez przepływającą tędy niegdyś pod wysokim ciśnieniem wodę. W dole widzimy wejście do dolnego piętra jaskini (około 12 m w dół). Możemy stąd zobaczyć wejście do Starych Partii Wrocławskich -odkrytych na samym początku eksploracji jaskini przez naukowców z Wrocławia (stąd nazwa). Partie te biegną pod pawilonem wejściowym. Oraz ciasne wejście zwane "szufladą" prowadzące do tzw. Nowych Dolnych Partii odkrytych w styczniu 1972 roku przez grupę miejscowych grotołazów.

2. Sala przy Progu Ryżowym. Tzw. Próg Ryżowy o wysokości ok. 2 m, zasłaniał niegdyś wejście do dalszych części jaskini, został więc usunięty na potrzeby trasy turystycznej). Nad nią znajduje się Salka Nietoperzy (mieszka ich w jaskini około 200 osobników - 6 gatunków) Zamieszkują głównie Dolne Piętra jaskini ale i często spotykamy je na trasie turystycznej.Salka przy Progu Ryżowym jest najwyżej położonym miejscem w środkowych partiach jaskini.
Pola ryżowe są to formy naciekowe powstające na dnie jaskini, o fakturze podobnej do pól ryżowych widzianych z lotu ptaka.
Następnie schodami dotrzemy do najniżej położonego miejsca w tychże partiach, do Sali Lwa Jaskiniowego. Znaleziono tu prawie kompletną czaszkę lwa jaskiniowego (była to forma pośrednia pomiędzy dzisiejszym lwem a tygrysem, nie miał grzywy za to jego ciało było pokryte gęstą dłuższą sierścią był większy i bardziej masywny od dzisiejszego lwa afrykańskiego).

3. Sala ze szkieletem niedźwiedzia jaskiniowego. Znajduje się tu też przekrój namuliska (Cmentarzyska Zwierząt Plejstoceńskich). Jest to materiał gruzowo-ilasty z dużą ilością kości zwierząt plejstoceńskich. Tutaj można przyjrzeć się z bliska szkieletowi niedźwiedzia jaskiniowego.Wielkością przewyższał dzisiejsze niedźwiedzie Gryzli. Dorosłe osobniki osiągały wagę do 900 kg. Był wyspecjalizowanym drapieżnikiem a ok. 90% jego pożywienia stanowił pokarm roślinny. Niedźwiedzie jaskiniowe zamieszkiwały strefy przyotworowe jaskini gdzie miały w miarę jasno i sucho. Tak jak dzisiejsze niedźwiedzie zapadały w sen zimowy - często w jaskini. Tu też na świat przychodziły młode. Rodziły się w trudnym okresie zimy, co wpływało na zmniejszenie populacji. Niedźwiedzie jaskiniowe wyginęły jako pierwsze wielkie drapieżniki epoki lodowcowej ok. 28 tys. lat temu.

4. Biwak- baza pierwszych odkrywców tej części jaskini, z której widać po prawej stronie widać Korytarz Człowieka Pierwotnego, a po lewej stronie jest Korytarz Mis Martwicowych. Misy martwicowe sa formą nacieku występującego w krasowych jaskiniach wapiennych. Tworzą się na dnie jaskini ze skrystalizowanego węglanu wapnia i ma kształt niecki bądź misy. Jest efektem trwającego setki lat cyklu odparowywania i wypełniania się niewielkich jeziorek jaskiniowych. Na ściankach misy martwicowej można zaobserwować koncentryczne kręgi, które są śladami zmian poziomu wody.Na ich dnie tworzą się różne formy kalcytowe, przypominające kwiaty, kalafiory, czy nawet perły.
Perły jaskiniowe- to drobne wapienne kulki, o średnicy 1-2 cm, powstające w wyniku koncentrycznego wytrącania się kalcytu wokół ziarna piasku lub fragmentu kości, w warunkach swobodnej krystalizacji na dnie stojących i w zagłębieniach koryta wolno płynących wód jaskini. W wyschniętych zbiornikach spotyka się perły przyrośnięte do podłoża lub zlepione materiałem martwicowym.

5. Korytarz Stalaktytowy- Znajdują się tu wspaniałe stalaktyty, na których końcach możemy zobaczyć kropelki wody, jest to znak, że jaskinia wciąż żyje, a spływająca woda ciągle osadza kalcyt, tworząc fantazyjne kształty. Oprócz klasycznych stalagmitów, stalaktytów, polew kalcytowych możemy zobaczyć nacieki w kształcie: Mikołaja z workiem prezentów na plecach, Sowę, Pieczoną gęś, Słonia i co tylko podpowie nam wyobraźnia.
Stalaktyt- to naciek jaskiniowy mający kształt wydłużonego odwróconego stożka (sopla), narastającego od stropu jaskini krasowej w dół w stronę dna jaskini.
Stalagmit- to naciek jaskiniowy, osiągający duże rozmiary (w postaci stożka, słupa, guza itp.). Narasta od dna jaskini ku górze wskutek wytrącania się węglanu wapnia z wody kapiącej ze stropu jaskini lub innego nacieku.
Polewa kalcytowa- to forma naciekowa w postaci grubych nawisów na ścianach i dnie, zbudowane z drobnokrystalicznego węglanu wapnia. W zależności od domieszek mogą przyjmować różne barwy.
Makarony- to rurki naciekowe, które powstają tak, że z kropli zwisających ze skały wytrąca się osad węglanu wapnia, który wraz z upływem czasu nabiera kształtu cienkich rurek. Woda sącząca się wewnątrz wąskim kanalikiem powoduje wzdłużne narastanie nacieku.

6. Sala Pałacowa- znajduje się w niej stalagmit zwany Lichtarzem, który ze swymi kolczastymi wyrostkami przypomina świecznik oblany kapiącym woskiem. W Czerwonym jeziorku odbijają się zabarwione tlenkiem żelaza ściany jaskini. Na górze widzimy Wielką Draperię kształtem przypominającą upięte zasłony natomiast dzieciom kojarzy się z wielkimi chipsami. Dookoła widzimy mnóstwo bajkowych form (np. stalaktyt nazwany przekornie Językiem Teściowej czy oryginalny stalagmit - Pierś Afrodyty). Obok w misach martwicowych "zakwitają" jedyne w swoim rodzaju kalcytowe kwiaty.
Niektóre formy nacieków układają się na kształt dalekowschodnich pagód, inne w kształty pól ryżowych, widzianych z lotu ptaka.
W Zaułku Pagodowym ściany przyozdabiają kalcytowi "budowle" na kształt dalekowschodnich pagod i apetycznie wyglądająca polewa czekoladowa (niestety z kalcytu).
Stalagnat/kolumna naciekowa- to naciek jaskiniowy w formie kolumny, słupa, łączący strop jaskini krasowej z jej dnem. Powstaje on w wyniku równoczesnego rozwoju stalaktytu idącego od stropu i stalagmitu na dnie jaskini, który tworzy się z wytrącania węglanu wapnia z wody kapiącej ze stalaktytu.
Draperie i zasłony- powstały z mleka kalcytowego formy stalaktytowe w kształcie płaskich, cienkich płatów.
Kwiaty kalcytowe- to krystaliczne formy kalcytu powstające w misach martwicowych i jeziorkach, przypominają rafy koralowe.
Krystaliczne skupienia kalcytu- to skupienia ładnie wykształconych, często przejrzystych kryształów węglanu wapnia, tworzących na ścianach jaskiń zgrupowania w kształcie szczotek. Ich wielkość przekracza 10 cm. Mogą nie być zabarwione lub mieć barwę miodową o różnym stopniu intensywności. Powstają także w głębi lub na obrzeżach jeziorek jaskiniowych.

Na końcu Sali Pałacowej dochodzimy do Zaułka Heliktytowego, możemy tu podziwiać wspaniale powykręcane nacieki zwane heliktytami. Dalej zobaczymy różnokolorowe polewy, zawdzięczające swe barwy domieszkom metali (żelaza, manganu i in.). W jednej z nich można dostrzec zatopionego w polewie kalcytowej nietoperza.
Heliktyt- to krystaliczne, zazwyczaj nieregularne, krzaczaste wyrostki rosnące w dowolnych kierunkach, powstają zwykle na ścianach i stropach, a także na stalaktytach i polewach.
W Sali Pałacowej, od niedawna, turyści mogą podziwiać spektakl światła i dźwięku. Wlaczona ejst muzyka i zmieniają sie kolory światła, które podswietla fragment Sali Pałacowej.
Przy wejściu do Korytarza Wodnego widzimy jeszcze delikatne nacieki wełniste i wapienne mleczko. Korytarz ten był niegdyś zalany mniej więcej do połowy wodą, teraz osuszony stanowi przejście do dalszej części jaskini.
Po przejściu sztucznie wykutego odcinka docieramy do szczeliny, w której znajduje się jedna z większych ciekawostek jaskini. To zaklinowany szkielet niedźwiedzia jaskiniowego.

7. Śluza wyjściowa i Korytarz Człowieka Pierwotnego.

Do "Wacówki" w Kletnie wróciliśmy o 14:10, schdoząc na pcozątki szlakiem zółty wsród drzew i wzdłuż potoku. Na przystanek na Morawce w Stroniu Śląskim ponownie podwiózł nas mąż właścicielki domu, dzięki temu zdążyliśmy na autobus (PKS Kłodzko) do Kłodzka o 14:32.
Właściciele Wacówki, u których nocowaliśmy byli bardzo mili i uczynni, dali nam też kilka informacji o ciekawych atrakcjach w okolicy.

Autor zdjęć: Marcin Pyć