ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 10

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 16-08-2022 12:57 (czasu letniego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 17.09.2016 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Pieniny Właściwe na trasie Schronisko PTTK Orlica- przeprawa- Sokolica- Czertezik- Czerteż- Bańków Gronik- Krościenko nad Dunajcem

Zrealizowana trasa:
Schronisko PTTK Orlica w Szczawnicy- droga pienińska (fragment)- Przeprawa tratwą pod Sokolicą- szlak niebieski- Pieninki/Sokola Perć [Sokolica (747)- Przełęcz Sosnów (655)- Czertezik (772)- Czerteż (774)- Przełęcz Burzana (724)- Ociemny Wierch (740)- Przełęcz Kurnikówka (694) - Białe Skały (749)- Bańków Gronik (716)/zbocze/skrzyżowanie szlaków]– szlak żółty - Toporzysko (618)- Krościenko nad Dunajcem (Rynek/PKS)
Długość trasy: 6,8km Przewyższeń (suma podejść): 532m Czas przejścia: 4godz. 20min.

OPIS:

Pieninki– jest to część pasma Pienin Środkowych (Właściwych) ciągnąca się od Hukowej Skały (470), Przechodni Wierch (552), dalej przez Sokolicę (747), Przełęcz Sosnów (655), Czertezik (772), Czerteż (774), Przełęcz Burzana (724), Ociemny Wierch (740), Przełęcz Kurnikówka (694), Sutrówkę/Białe Skały (749) po Bańków Gronik (716).

Nazwy szczytów Czerteż i Czertezik pochodzą od łemkowskiego słowa „czerteż” lub „czertiż”, które oznaczało miejsce wyrębu lasu i wywodzą się od istniejącej niegdyś w tym rejonie polany.
Z powstaniem obu szczytów, a także sąsiadującej z nimi Sokolicy związana jest jedna z bardziej znanych legend pienińskich.
Według niej, dawno temu w miejscu dzisiejszego Dunajca istniało ogromne jezioro otoczone wysokimi górami. Król ten mieszkał w kamiennym zamku na górze, która zwana jest po dziś dzień Zamkową.
Władca nie był samotny, bo miał uroczą córkę Sokolice, a także dwóch synów: starszego Czerteża i młodszego Czertezika.
Pewnego razu, król Pienin został zaatakowany przez swego nieprzyjaciela. Natychmiast wysłał swego syna Czerteża do sprzymierzonego króla Lubania, prosząc o pomoc.
Na Czerteża, tuż przy skalnej grani nad Pienińskim Potokiem, czyhali wrogowie. Stracili go w przepaść. Widząc oblężony zamek, król Pienin wysłał drugiego syna po pomoc do króla Lubania. Jednakże i ten młodzieniec został zabity w pobliżu miejsca, gdzie zginął jego brat.
Król Pienin poradził sobie z pierwszym atakiem wroga. Natychmiast wysłał zwiadowców po zwłoki synów. Kazał im wykuć grobowce w skałach, a skalne sarkofagi nazwał Czerteżem i Czertezikiem.
Sokolica– piękna niewiasta często chodziła na groby swoich braci. Gdy tak przechadzała się obok grobowców i zrywała kwiaty, napotkał ją zły czarownik, uderzył różdżką i zamienił w skałę.
Zrozpaczony król Pienin nazwał skałę imieniem swojej córki. Co roku, na wiosnę, Sokolicę pokrywają złote kwiatuszki smagliczki, które upodabniają skałę do panny w wieńcu.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Schronisko PTTK Orlica
Zdjęcie małe Schronisko PTTK Orlica
Zdjęcie małe Schronisko PTTK Orlica
Zdjęcie małe Izba Muzealna
Zdjęcie małe Sokolica i Czerteż
Zdjęcie małe Zejście do drogi pienińskiej
Zdjęcie małe Zejście do drogi pienińskiej
Zdjęcie małe Zejście do drogi pienińskiej
Zdjęcie małe Znaki informacyjne
Zdjęcie małe Droga pienińska
Zdjęcie małe Znaki informacyjne
Zdjęcie małe Droga Pienińska
Zdjęcie małe Odnoga Dunajca
Zdjęcie małe
Zdjęcie małe Jaskinia
Zdjęcie małe Jaskinia

Zdjęć:205 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ]