ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 17

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 03-10-2022 19:22 (czasu letniego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data dodania: 05.05.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Gorce na trasie Poręba Wielka (Koninki)- Turbaczyk- Czoło Turbacza- Turbacz- Bukowinki- Klikuszowa [Korona Gór Polskich (3)]

Zrealizowana trasa:
Poręba Wielka (Koninki/Malarze/PKS)- szlak żółty- Poręba Wielka (Koninki/Chyby)- Poręba Wielka (Koninki/Zagronie)- szlak zielony- Polana Wasielka- Łąki (1023)/Polana Łąki- Polana Turbaczyk- Turbaczyk (1078)/zbocze- Polana Solnisko- Wierch Spalone (1091)- Kopieniec (1080)- Polana Limierze (gdzie wypalano węgiel drzewny)- Szyja Turbacza- Czoło Turbacza (1259)/Polana Czoło Turbacza- Hala Turbacz (1231)- Hala Turbacz/Szałasowy Ołtarz Papieski- bez szlaku- szlak czerwony- Turbacz (1310)- Schronisko PTTK „Na Turbaczu”- szlak żółty- Polana Długie Młaki- Polana Wisielakówka- Polana Świderowa- Kaplica Papieska (Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców)/Polana Rusnakowa- Polana Grajcarowa- Bukowina Miejska (1143)- Polana Wszołowa- szlak czarny- Polana Molowa- Hrube- Polana Dermowa- Polana Rożnowa- Bukowina Obidowska (1043)/zbocze- Łapsowa (951)- Matejowa- Suchy Dział- Klikuszowa (Kościół)- Klikuszowa (PKS)
Długość trasy: 24,2km Przewyższeń (suma podejść): 1056m Czas przejścia: 9godz.

OPIS:

Turbacz był trzecim szczytem z Korony Gór Polskich w tym roku. Niestety znowu nie udało się zobaczyć Tatr z Turbacza w pełnej krasie (byłem już w swoim życiu drugi raz na Turbaczu). Tatry były zasłonięte w połowie chmurami. Nie udało się również zobaczyć Tatr wzdłuż Bukowinek, dopiero trochę było widać gdy dochodziłem do Klikuszowej.
Szczęśliwie udało mi się zdążyć na busa do Krakowa, dzięki uprzejmości kierowcy busa:).
Na Czole Turbacza spotkałem członków Korony Gór Polskich z Legnicy (400km do Turbacza) od których dowiedziałem się jak najlepiej przejść szczyty do korony niedaleko Legnicy.
Ale za to na Turbaczyku, Szyi Turbacza i Czole Turbacza miałem piękne widoki, nawet jedna dziewczyna z chłopakiem jak zobaczyła panoramę dookoła Turbaczyka zachwycała się mówiąc: "ale jest pięknie":), jakby zobaczyła jakieś cuda:) Trzeba było to zoabczyc na żywo, jedne z ładniejszych wioków jakie widziałem:)
Potem jeszcze ich spotkałem na Polanie Solnisko jak sobie leżeli na polance i wpatrywali w tą polankę.
Natomiast na szlaku na Polanę Łąki szło 4 osoby, które po drodze odmawiały koronkę różańca:)

Turbaczyk (1078)/Polana Turbaczyk-
Polana Turbaczyk – to przepiękna polana wierzchołkowa na Turbaczyku w Gorcach. Znajduje się na stromych zachodnich i północnych jego zboczach na wysokości około 1000 m.n.p.m.
Znajduje się na grzbiecie odchodzącym w północnym kierunku od Turbacza. W grzbiecie tym znajdują się kolejno: Czoło Turbacza (1259), Kopieniec (1080), Wierch Spalone (1091), Turbaczyk (1078) i Basilka (1023) z polaną Łąki.
Z polany Turbaczyk widać Babią Górę i Pasmo Babiogórskie, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy oraz pobliski szczyt Kudłonia.

Czoło Turbacza (1259)/Polana Czoło Turbacza- znajduje się w grzbiecie odbiegającym w kierunku północnym od masywu Turbacza.
Stoki Czoła Turbacza są zalesione, ale na jego grzbiecie znajdują się dwie duże polany. Na północno- zachodnim grzbiecie znajduje się Polana Czoło Turbacza, zaś poniżej szczytu, po jego południowo- wschodniej stronie duża Hala Turbacz z ołtarzem polowym.
Istnieją też w bezpośrednim sąsiedztwie szczytu skalne wychodnie. Od południowej strony na szczycie Czoła Turbacza występuje charakterystyczna skalna grzęda gruboławicowych zlepieńców. Tworzy ona próg, nazywany Diabelskim Kamieniem, o wysokości ok. 1,7m i długości 5m.
Z polany Czoło Turbacza z kilku miejsc roztaczają się rozległe widoki na Pasmo Babiogórskie, Beskid Wyspowy oraz pobliskie szczyty Gorców: Kudłoń, leżącą poniżej Mostownicę, Polanę Wzorową i wznoszącą się powyżej niej Jaworzynę Kamienicką, oraz szczyt Turbacza ze Schroniskiem PTTK.
Od wschodniej strony polana sąsiaduje z dużą Halą Turbacz.

Hala Turbacz (1231)- jest to duża polana w Gorcach położona pomiędzy kopułą Turbacza (1310 m n.p.m.) a Czołem Turbacza (1259 m n.p.m.). W dolnej części polany, na młakach wsytępują duże płaty łąki ostrożeniowej.
Na środku polany znajduje się stylizowany na wzór wejścia do szałasu polowy ołtarz z pamiątkową tablicą. Ustawiono go tutaj w 2003 na miejscu dawnego szałasu pasterskiego, w którym Karol Wojtyła 17 września 1953 odprawił mszę św. dla gorczańskich pasterzy oraz turystów.

Bukowina Miejska (1143)- jest to szczyt w Gorcach położony w grzbiecie odbiegającym na południowy zachód od Turbacza i Polany Świderowej.
Tuż pod wierzchołkiem Bukowiny Miejskiej znajduje się niewielka Polana Wszołowa, na grzbiecie południowym jest polana Dziubasówki, a na grzbiecie biegnącym w kierunku najwyższej góry Gorców polana Bukowina.
Niedaleko Polany Świderowej na Polanie Rusnakowej znajduje się Kaplica Papieska (Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców).
Przy rozdrożu szlaków turystycznych na Polanie Wszołowej znajduje się ufundowany przez członków Koła Łowieckiego ołtarz polowy.
Z polany Bukowina w kierunku północnym widoczne są grzbiety Średniego Wierchu i Solniska, od północno-wschodniej strony horyzont zamykają zbocza Turbacza. Widoczna jest w nich polana Jaworzyna Obidowska
Na grzbiecie Bukowiny Miejskiej biegnącym w kierunku najwyższej góry Gorców znajduje się ciąg polan Bukowina o dużych walorach krajobrazowych. Z polan tych w kierunku północnym widoczne są grzbiety Średniego Wierchu i Solniska, od północno- wschodniej strony horyzont zamykają zbocza Turbacza. Widoczna jest w nich polana Jaworzyna Obidowska.

Bukowina Obidowska (1043)- jest to zalesiona góra w Gorcach, w zachodniej części grzbietu opadającego z Bukowiny Miejskiej w kierunku Klikuszowej.
Bukowina Obidowska wznosi się nad trzema miejscowościami: Obidowa (w dolinie Lepietnicy), Klikuszowa (stoki zachodnie) i Nowy Targ (stoki południowe).
Również na jej grzbiecie i stokach jest wiele polan, niektóre mają na mapie własne nazwy, są to polany: Matyjówka, Polana Łapsowa Wyżna, Polana Łapsowa Niżna, Polana Dziaciowa i Polana Rożnowa.
Z polan tych rozciągają się panoramy widokowe, na niektórych znajdują się kapliczki.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Poręba Wielka (Koninki/Malarze)
Zdjęcie małe Poręba Wielka (Koninki/Chyby)
Zdjęcie małe Znaki informacyjne
Zdjęcie małe Poręba Wielka (Koninki/Chyby)
Zdjęcie małe Poręba Wielka (Koninki/Chyby)
Zdjęcie małe Potok Koninka
Zdjęcie małe Most na potoku Koninka
Zdjęcie małe Poręba Wielka (Koninki/Chyby)
Zdjęcie małe Poręba Wielka (Koninki/Chyby)
Zdjęcie małe Poręba Wielka (Koninki/Chyby)
Zdjęcie małe Owce
Zdjęcie małe Poręba Wielka (Koninki/Chyby)
Zdjęcie małe Widok ze szlaku
Zdjęcie małe Widok ze szlaku
Zdjęcie małe Poręba Wielka (Koninki/Chyby)
Zdjęcie małe Poręba Wielka (Koninki/Chyby)

Zdjęć:456 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ] [ 28 ] [ 29 ]