ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 18

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 03-10-2022 20:58 (czasu letniego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 16.06.2013 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Karkonosze na trasie Karpacz Górny- Świątynia Wang- Pielgrzymy- Słonecznik- Schronisko PTTK Dom Śląski- Karpacz

Zrealizowana trasa:
Karpacz Górny (Wang/PKS)- Świątynia Wang- szlak niebieski- szlak żółty- Polana Bronka Czecha (1067)- szlak żółty - ostańce skalne Pielgrzymy (1204)- ostańce skalne Słonecznik (1423)- szlak czerwony- ruiny schroniska księcia Henryka- Spalona Strażnica– Schronisko PTTK "Dom Ślaski"- szlak czarny- Droga Rataja- Kopa- Droga Śląska- Karpacz (Rozdroże Łomnickie- pod gondolami- ul. 3 maja – Wilcza Poręba/U Musy/koło Muzeum Sportu i Turystyki)
Długość trasy: 15,3km Przewyższeń (suma podejść): 647m Czas przejścia: 7godz.

OPIS:
Pielgrzymy położne są na południe od miejscowości Borowice na wschodniej części Śląskiego Grzbietu, położone na zboczu szczytu Smagornia, w pobliżu Słonecznika i Wielkiego Stawu.
Na formację skalną składają się trzy główne grupy skalne oraz kilka mniejszych grup skalnych.
Pielgrzymy zbudowane są z granitu karkonoskiego ich wysokość dochodzi do 25 m. Na skałach możemy zaobserwować liczne zjawiska geologiczne i geomorfologiczne miedzy innymi cios granitowy kociołki wietrzeniowe (swego czasu uważano je za misy ofiarne używane podczas pogańskich obrzędów).

Słonecznik (1423) to jedna z wielu granitowych form skalnych położonych w Karkonoszach, znajdująca się ona powyżej Wielkiego Stawu, między schroniskami Odrodzenie i Dom Śląski, górując nad Karpaczem Górnym i okolicami, na wysokości 1423 m n.p.m. Wysokość samych skałek sięga 12 metrów.
Ta silnie spękana skała składa się z kilku filarów, z których najbardziej północny przypomina wykutą postać ludzką. Postać człowieka widoczna w skale dała okazję do powstania wielu legend. Dawniej lokalizowano tu siedzibę Ducha Gór nazywając skałę "Gniazdem Ducha Gór". "Słonecznik" wziął swoją nazwę stąd, że dawniej, słońce nad skałą wskazywało mieszkańcom południe.
Według innej z karkonoskich legend, jest to diabeł, który chcąc pokrzyżować szyki Liczyrzepie i postanowił zasypać głazami Wielki Staw, aby zatopić przy tym Kotlinę Jeleniogórską. Tak się zaangażował w swych niecnych poczynaniach, iż przegapił wschód słońca i kiedy dzwoniono na Anioł Pański skamieniał. Nazywano go "Diabelskim Kamieniem".
Pod skałkami można odpocząć po wędrówce na kamiennej ławie postawionej z granitowych płyt. Ze Słonecznika roztacza się przepiękna panorama na wschodnią i północno-wschodnią część Karkonoszy. Na pierwszym planie, w kierunku północnym widnieją Pielgrzymy i Polana, dalej zaś Karpacz i Kotlina Jeleniogórska.

Równia Pod Snieżką w Karkonoszach, to rozległe wypłaszczenie na karkonoskiej wierzchowinie o długości ok. 3km. Równia pod Śnieżką. Równia pod Śnieżką była niegdyś miejscem wypasu bydła. Kiedyś znajdowało się do 1945r. lądowisko szyboców i samolotów.
Jest to obszar rezerwatu ścisłego. Średnia wysokość nad poziomem morza wynosi ok. 1440m.
Przez Równię przebiega Główny Szlak Sudecki - znaki czerwone. Równia pod Śnieżką otoczona jest przez karkonoskie szczyty, Śnieżkę (1602m n.p.m.), Studzienną Górę (1554m n.p.m.), Smogornię (1489m n.p.m.) oraz kotły polodowcowe Łomniczki, Małego Stawu, Upski. Swoje źródła mają na niej Łomnica, Łomniczka, Upa i Biała Łaba.
Na Równi znajdują się torfowiska tzw. wysokie, o miąższości do ok. 2m oraz jeziorka torfowe. Torfowiska wysokie zasilane są wyłącznie wodami opadowymi i powstają w miejscach, gdzie odpływ wody jest utrudniony lub po prostu niemożliwy, jak na przykład na nieprzepuszczalnym skalnym podłożu.
Na równi znajduje się Schronisko Górskie "Dom Ślaski" i poniżej górna stacja kolejki krzesełkowej na Kopie (1377).

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Widok na Skalny Stół (1281)
Zdjęcie małe Widok na Skalny Stół (1281)
Zdjęcie małe Widok na Karkonosze
Zdjęcie małe Widok na Karkonosze
Zdjęcie małe Widok na Karkonosze
Zdjęcie małe Karpacz (Wilcza Poręba)
Zdjęcie małe Potok Płomnica
Zdjęcie małe Potok Płomnica
Zdjęcie małe Widok na Skalny Stół (1281)
Zdjęcie małe Widok na Karkonosze
Zdjęcie małe Potok Płomnica
Zdjęcie małe Krucze Skały
Zdjęcie małe Krucze Skały
Zdjęcie małe Krucze Skały
Zdjęcie małe Widok na Karkonosze z Karpacza
Zdjęcie małe Widok na Karkonosze z Karpacza

Zdjęć:276 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ]