ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 3

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 30-11-2022 5:20 (czasu zimowego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 11.08.2020 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Karkonosze na trasie Kopa- Śnieżka [KGP][KS]- Schronisko PTTK "Dom Śląski"- Kopa + Szklarska Poręba (Jakuszyce/PKP)

Zrealizowana trasa:
Szklarska Poręba (Jakuszyce/PKP)- przejazd koleją do Szklarskiej Poręby Górnej (PKP) +

Szklarska Poręba Górna (PKP)- szlak czerwony- bez szlaku- Szklarska Poręba (ul. Dworcowa- boisko sportowe- ul. Jedności Narodowej- ul. 1-go maja)- Szklarska Poręba (Dworzec Autobusowy)+

Karpacz (Biały Jar/Dolna Stacja kolejki linowej „Zbyszek”)- przejazd kolejką linową kanapową pod Kopę pod Śnieżką- Górna Stacja kolejki linowej „Zbyszek”/Kopa (1377)/zbocze- bez szlaku- szlak czarny- Droga Śląska- Schronisko PTTK „Dom Śląski”- szlak niebieski- Droga Jubileuszowa- Śnieżka (1603) [KGP] [KS]- szlak niebieski- Droga Jubileuszowa- Schronisko PTTK „Dom Śląski”- szlak czarny- Droga Śląska- bez szlaku- Górna Stacja kolejki linowej „Zbyszek”/Kopa (1377)/zbocze- przejazd w dół kolejką linowa kanapową „Zbyszek”- Karpacz (Biały Jar/Dolna stacja kolejki linowej kanapowej „Zbyszek”)

Długość trasy: 1,4km+6,2km=7,6km Przewyższeń (suma podejść): 0m+269m=269m Czas przejścia: 30min.+4godz.= 4godz. 30min.

Zdjęcie małe Polana Jakuszycka
Zdjęcie małe Polana Jakuszycka
Zdjęcie małe Polana Jakuszycka
Zdjęcie małe Polana Jakuszycka
Zdjęcie małe Polana Jakuszycka
Zdjęcie małe Polana Jakuszycka
Zdjęcie małe Pomnik up. pow. Kolei Izerskiej
Zdjęcie małe Pomnik up. pow. Kolei Izerskiej
Zdjęcie małe Mapa Szklarskiej Poręby
Zdjęcie małe Trasy biegowe w Jakuszycach
Zdjęcie małe Tablica informacyjna
Zdjęcie małe Tory w stronę Harrahova i Liberca
Zdjęcie małe Przystanek kolejowy w Szklarskiej Porębie (Jakuszycach)
Zdjęcie małe Przystanek kolejowy w Szklarskiej Porębie (Jakuszycach)
Zdjęcie małe Przystanek kolejowy w Szklarskiej Porębie (Jakuszycach)
Zdjęcie małe Mapa linii kolejowych Koleji Dolnośląskich

Zdjęć:372 [ aktualna ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ]

[ 20 ] [ 21 ] [ 22 ] [ 23 ] [ 24 ]

OPIS:

Po 1 dniu dosyć długiej wędrówki, zróżnicowanej terenowo po Górach Izerskich, na drugi dzień po pobudce pojechaliśmy samochodem ok. 5km, razem z właścicielem stacji turystycznej "Orle" (w której nocowaliśmy) i dwiema turystkami do Jakuszyc.
Tam wysiedliśmy na Polanie Jakuszyckiej i przeszliśmy ok. 100m do drewnianego przystanku kolejowego Szklarska Poręba Jakuszyce.
Obok tego przystanku znajduje się obelisk poświęcony otwarciu koleji Izerskiej w 1902r. oraz tablica z napisem Polana Jakuszycka.
Po ok. 20 min. przyjechał na przystanek w Jakuszycach o 8:08 szynobus, który jechał z Liberca przez Harrahov w Czechach. Pojechaliśmy nim za 4,90zł do Szklarskiej Poręby Górnej, gdzie byliśmy o 8:22.
Potem musieliśmy przejść pieszo z dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna ul. Dworcową w dół, obok stadiony sportowego, skąd było widać zbocza Snieżnych Kotłów i Szrenicę. Na stadionie widzieliśmy jak dziewczyna i chłopak mają trening w chodzie sportowym:).
Dalej przeszliśmy obok Galerii Minerałów i Kamieni "Juna", kupiliśmy napoje w Żabce i odwiedziliśmy bankomat i przez ul. Jedności Narodowej koło fajnych głazów, u. 1-go Maja dotarlismy o Dworca Autobusowego w Szklarskiej Porębie.
Ok. 9:30 za 15zł za osobę pojechaliśmy busem do Karpacza pod Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Liczyrzepa".
Po tym jak okazało się, że właściwe schronisko jest nie tam gdzie nas podwiózł kierowca busa ze Szklarskiej Poręby (był to stary adres tego schroniska, które nadal jest na mapach, w miejscu gdzie już go nie ma, a właściwe jest dużo dalej w innym miejscu) zamówiliśmy taksówkę, która zawiozła nas na osiedle Skalne pod właściwy adres schroniska "Liczyrzepa" na ul. Skalnej 45.
W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Liczyrzepa" zostawiliśmy plecak mamy i mój. Plecak Blanki wziąłem ja, a mama wzięła mały plecak, do których włożyliśmy tylko napoje i jedzenie oraz książeczki do podbicia. Znowu zamówiliśmy taksówkę, która podwiozła nas pod Dolną stację kolejki na Kopę pod Śnieżką.
Postaliśmy z 15min. w kolejce po bilety na przejazd klejką, kuilismy trzy bilety w dwie strony (przejazd w dół i górę) za 55zł za osobę i pojechaliśmy wygodną kolejką linową kanapową "Zbyszek" do Górnej stacji kolejki pod Kopą niedaleko Śnieżki.
Podczas przejazdu było widać piękne panoramy na Karkonosze: na Kopę (1377), Śnieżkę (1603), Skalny Stół (1282), ostańce skalne Pielgrzymy i Słonecznik i na Karpacz.
Były robione też zdjęcia za 25zł podczas przejazdu kolejką do góry, ale nas jakoś fotograf nie uchwyciła.
Z górnej stacji kolejki pod Kopą poszliśmy fragmentem szlaku czarnego Drogi Śląskiej do schroniska PTTK "Dopm Śląski", gdzie po lewej stronie było widać piękne widoki na Śnieżkę (1603), Czarny Grzbiet i na gołoborza znajdujące się na ich grzbietach.
Po podbiciu w schronisku ksiażeczek GOT poszliśmy na Śnieżkę.
Najpierw mama chciała iść bardziej stromym szlakiem przez strome "zakosy", ale potem po mojej namowie zmieniła zdanie i poszliśmy bardziej łągodniejszą "Drogą Jubileuszową", mniej obciążająca stawy i bardziej wypłaszczoną.
Spod schroniska było widać Równię pod Śnieżką, Upską Jamę (Czechy) i po lewej stronie Karpacz, Kocioł Łomniczki, Dolinę Łomniczki, Kopę (1377), okolice Kowar, Zbiornik Sosnówka, "zakosy" na Śnieżkę, Przełećz pod Śnieżką (1394) ze schroniskiem "Dom Śląski".
Wchodząc wyżej widać było Czarny Grzbiet i Czeskie Karkonosze. Po 3 godzinach weszliśmy na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów.
Śnieżka zbudowana jest ze skał metamorficznych odpornych na wietrzenie/erozję- hurnfelsy.
Na Śnieżce (1603) znajduje się po stronie Czeskiej górna stacja kolejki linowej gondolowej z Pec-u pod Snezkou, budynek poczty czeskiej, z wieżą widokową za 2zł, stary kościółek św. Wawrzyńca z 1665r. i budynek Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Metorologii i Gospodarki Wodej z restauracją (charakterystyczne "dyski"). Restauracja na razie jest zamknięta, ze względu na problemy własnościowe.
Śnieżka (1603) to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, województwa dolnośląskiego, a także całego Śląska. Jest też moim 11 szczytem zdobytym do Korony Gór Polskich z 28 szczytów i drugim z 22 do Korony Sudetów.
Ze Śnieżki (1603) i z wieży widokowej widac po stronie Polskiej: Wielki Szyszak (1509), Słonecznik (1423), Pielgrzymy (1204), Równię pod Śnieżką, Kopę (1377), Czarny Grzbiet, Karpacz i Kotlinę Jeleniogórską, Zbiornik Sosnówka w Sosnówce, Rudawy Janowickie, fragment Kotła Małego Stawu i kotła Wielkiego Stawu, fragment Wielkiego Stawu, Tępy Szczyt (1387) i Skalny Stół.
Po stronie Czeskiej widać Karkonosze Czeskie: Czarną Górę (1299), Svetla (1244), Różovą hore (1390), Studzienną Górę (1544), Lisią Górę (1363), Łączną Górę (1555), Upską Jamę i Kotel (1435).
Na Śnieżce było duzo turystów z Polski, Czech i Niemiec.
Po pewnym czaie zeszliśmy powoli w dół "Drogą Jubileuszową", do przytulnego ale zatłoczonego schroniska PTTK "Dom Śląski", gdzie zjedliśmy zupy (pomidorową i żurek staropolski).
Po posiłku poszliśmy ponownie Drogą Śląską pod górną stację kolejki linowej "Zbyszek" pdo Kopą (1377), skąd zjechaliśmy oglądając piękne widoki dookoła do dolnej stacji kolejki w Karpaczu (Biały Jar).
I tak zakończyła się w tym dniu wędrówka na najwyższy szczyt Karkonoszy- Śnieżkę (1603), która jest moją ukochaną górą, jak również pasmo górskie Karkonosze.
Ostatni raz byłem na Śnieżce w 2013r., kiedy byłem na wycieczce z Klubem PTTK "Łazik" ze Stalowej Woli.
Zarys Śnieżki umieściłem także w logo mojego Blogu Turystyczno- Krajoznawczego- BTK MP.

Autor zdjęć: Marcin Pyć